15-lecie współpracy z Kolding

24 października 2012, 12:40

Już od równych piętnastu lat nasze miasto ściśle współpracuje z Duńską Ligą Pomocy Obywatelskiej z Kolding. Głównym elementem międzypaństwowych działań jest prowadzona dwa razy w roku wymiana młodzieży z placówek opiekuńczo - wychowawczych. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Ligi ponownie odwiedzili Jaworzno i spotkali się z prezydentem Tadeuszem Kaczmarkiem.

- Początki naszej współpracy sięgają 1998 roku, gdy po raz pierwszy dzieci z Jaworzna, spędziły dwa tygodnie wakacji w Danii - wyjaśnia prezydent Kaczmarek, inicjator współpracy. - Letni wypoczynek to oczywiście nie jedyna korzyść wspólnych działań z przyjaciółmi z Danii. To również doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz podpatrywania ciekawych i wartych naśladowania inicjatyw.

Z roku na rok rośnie liczba jaworznickich dzieci z placówek opiekuńczo - wychowawczych, Domu Dziecka oraz Ogniska Wychowawczego, które odwiedziły Kolding. Instytucje, w których gości młodzież, zawsze zapewniają im szereg atrakcji, dzięki którym mają możliwość poznania tradycji i kultury duńskiej. Takie wyjazdy dają również sposobność do nauki i szlifowania języka angielskiego oraz niemieckiego.

W ramach tegorocznej wizyty goście z Dani m.in. odwiedzili miejskie placówki oświatowe, uczestniczyli w "Rajdzie Papieskim" organizowanym przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz wybrali się na wycieczkę do Oświęcimia. Tradycyjnie już wzięli także udział w spotkaniu z przedstawicielami władz miasta w Urzędzie Miejskim. Było ono okazją do podsumowania dotychczasowej, piętnastoletniej współpracy, wspomnień ze wspólnych wyjazdów i obozów oraz omówienia planów na najbliższą przyszłość.