Na tropie prehistorii

5 listopada 2012, 13:30

Geologiczna przeszłość Jaworzna będzie głównym tematem wystawy pt. "Na tropie prehistorii", jaką już od wtorku - 6 listopada - będzie można oglądać w Muzeum Miasta Jaworzna. Aby zwiedzającym przybliżyć życie roślin i zwierząt sprzed milionów lat, w ramach wystawy zaplanowano także cykl ciekawych wykładów, które będą się odbywały w piątki. Oficjalne otwarcie ekspozycji, połączone z prezentacją na temat prehistorycznych niedźwiedzi odbędzie się 9 listopada, o godz. 11.00. Wystawa potrwa do końca miesiąca.

Dla wielu osób poznanie dziejów historycznych ich miasta, regionu, czy państwa jest naturalną potrzebą, której zaspokojenie ułatwiają liczne źródła. Dążąc do poznania i zachowania świadectw wydarzeń sprzed dziesiątek lub tysięcy lat, często nie zastanawiamy się nad tymi sprzed milionów i setek milionów lat. Wystawa, na którą zaprasza Muzeum to próba osadzenia historii miejsca na skali czasu geologicznego.

Odtwarzanie historii przemian świata żywego na podstawie zapisu zawartego w warstwach skalnych od wieków zajmuje specjalistów, ale historia ta dotyczy każdego. Niektóre jej ślady tkwią głęboko w ziemi, po innych stąpamy każdego dnia, nie zdając sobie sprawy z ich pochodzenia i tego, jak silnie wpłynęły na dzieje naszego miasta.  Prezentowane na wystawie okazy skał i skamieniałości to ślady bujnego rozwoju flory i fauny, której nagromadzenie umożliwiło powstanie złóż stanowiących podstawę do gospodarczego rozwoju miasta.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 9 listopada o godz. 11.00 i połączone zostanie z wykładem pt. „Ursus spelaeus – niedźwiedź jakiego nie znacie!”, który poprowadzi mgr. Paweł Woźniak – przedstawiciel Państwowego Instytutu Geologicznego.

W ramach wystawy zaplanowano także inne wykłady. Serdecznie zapraszamy!

PIĄTEK 9.11.2012

• 11:00 - 11:45 Ursus spelaeus - niedźwiedź, jakiego nie znacie!
  • 12:15 - 13:00 Ursus spelaeus - niedźwiedź, jakiego nie znacie!

PIĄTEK 16.11.2012

• 11:00 - 11:45 Geologiczna opowieść o smoku i nosorożcu włochatym.
  • 12:15 - 13:00 Geologiczna opowieść o smoku i nosorożcu włochatym.

PIĄTEK 23.11.2012

• 11:00 - 11:45 Mamut - pierwszy podróżnik w czasie?
  • 12:15 - 13:00 Mamut - pierwszy podróżnik w czasie?

PIĄTEK 30.11.2012

• 11:00 - 11:45 Jak to jest być karbońską rośliną?
  • 12:15 - 13:00 Jak to jest być karbońską rośliną?