115. rocznica nadania Jaworznu praw miejskich

22 września 2016, 08:00

115 lat temu Jaworzno uzyskało tytuł miasta. Nasze miasto należało do nielicznych miejscowości, które uzyskały prawa miejskie dzięki dynamicznemu rozwojowi, głównie w sektorze przemysłowym.

Wszystko za sprawą ustawy w sprawie nadania praw miejskich, pod którą podpis złożył cesarz Franciszek Józef I. Miało to miejsce dokładnie 21 września 1901 roku. Współczesne miasto Jaworzno jest efektem kolejnych reform administracyjnych, kiedy to w pierwotny obręb miasta włączano systematycznie pomniejsze gminy i miasteczka.

W przeszłości Jaworzno było jednym z ważniejszych miast ówczesnego województwa krakowskiego. Obecnie Jaworzno jestem miastem na prawach powiatu, pod względem powierzchni należy do największych miast w Polsce i zamieszkiwane jest przez przeszło 90 tys. mieszkańców.