Rekonstrukcja Wigilii Ludowej w Jaworznie

29 listopada 2016, 11:31

fot. Muzeum Miasta Jaworzna

Zapraszamy na kolejną wyjątkową Wigilię Bożego Narodzenia. Będziemy spożywać tradycyjne potrawy podawane niegdyś na jaworznickich wigilijnych stołach oraz śpiewać dawne kolędy. Całość uroczystego spotkania dopełni łamanie się opłatkiem - symbolem zgody i braterstwa. Ten wieczór będzie przypomnieniem naszych regionalnych tradycji i dawnych wierzeń ludowych, utrwalonych przez monografistów naszej ziemi.

Jeden z nich, Stanisław Polaczek pisał:

"(...) w okolicy Szczakowej przed wieczerzą odmawiają Anioł Pański, nasamprzód ojciec, potem matka, a wreszcie dzieci i służba. Uważają też na cienie, które padają od siedzących przy stole na ścianę. Czyj cień dłuższy, ten dłużej żyć będzie".

"(...) w okolicy Byczyny jedzą siemieniatkę, tj. zupę z tłuczonego siemienia i prażuchę. W kącie izby stawiają snopek słomy, a zaraz po wieczerzy obwiązuje nim gospodarz drzewa owocowe. Gdy mężczyzna w tym dniu wejdzie do chaty, przepowiadają, że lęgnąć się będą byczki, gdy kobieta, to jałówki".

Zapraszamy!

Piątek, 16.12.2016 r., godz. 18:00
bilet wstępu 30 zł
Rezerwacja: +48 (32) 6181 950