Krakowskie szopki znowu w Jaworznie

7 grudnia 2012, 10:32

„Gdzie się spełnił cud” - pod takim tytułem będzie się odbywała tegoroczna wystawa szopek krakowskich w jaworznickim Muzeum Miasta. Ekspozycje będzie można oglądać od najbliższego poniedziałku do końca stycznia. Główną atrakcją wystawy będzie fragment kolekcji wyjątkowo pięknych szopek pochodzących ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Na wystawie prezentowana będzie m.in. kopia szopki Ezenekiera, wykonana przez Janusza Oleszkiewicza, która stanowi pierwowzór wszystkich szopek krakowskich. Dodatkowo ekspozycję wzbogacą szopki ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Szczególną atrakcją będzie natomiast jedyna zachowana szopka kolędnicza z naszego miasta oraz pokaz filmu pt. „Jaworznicka szopka kolędnicza” ukazujący jaworznicki obrzęd kolędowania z szopką, oparty na materiałach i eksponatach pochodzących ze zbiorów Muzeum Miasta Jaworzna.

Otwarcie wystawy odbędzie się 10 grudnia o godz. 12.30 (specjalne otwarcie dla dzieci i młodzieży) oraz o godz. 17.00 (główne, oficjalne otwarcie wystawy). Ekspozycję będzie można oglądać do 31 stycznia 2013 r.

Serdecznie zapraszamy!