Z książką przez świat czyli wakacje w Bibliotece

23 czerwca 2017, 08:54

Z książką przez świat czyli wakacje w Bibliotece

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach Jaworzna, którzy tegoroczne wakacje spędzą w naszym mieście, opracowany został program letnich spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Hasło przewodnie "Z książką przez świat", odzwierciedla ogólne starania Biblioteki, mające na celu promocję czytelnictwa i literatury, której dobór, w okresie lipca i sierpnia, w sposób szczególny podporządkowany został poznaniu różnych zakątków świata - ich kultury i sztuki.

- Każdemu z proponowanych przez nas spotkań towarzyszyć będzie głośne czytanie tekstów literackich, wprowadzających uczestników w klimat omawianego tematu. W bibliotecznej ofercie lektur znajdą się książki: przygodowe, historyczne, fantastyczne, detektywistyczne, turystyczne, przyrodnicze i kulinarne. "Odwiedzimy" Liverpool, Oxford, Londyn, Teksas, New York, Neapol, Wenecję i Rzym - zachęca Monika Rejdych, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. - Nie zapomnimy także o rodzimych atrakcjach. Śladami legend przeniesiemy się w czasie i przestrzeni, poznając tajemnice polskich miast. Dawkę emocji zapewni nam także "Wakacyjne biuro detektywistyczne", w którym wspólnie z bohaterami książek rozwiązywać będziemy kryminalne zagadki.

Oprócz szerokiego wyboru literackich propozycji, organizowane będą zajęcia sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi dzieci i młodzieży. Dla zwolenników aktywnego spędzania czasu, przygotowano ciekawe gry terenowe i zabawy na wolnym powietrzu. Podczas wakacji dzieci będą mogły wziąć udziału w zajęciach z wykorzystaniem konsoli Xbox, a młodzi konstruktorzy w warsztatach pod nazwą "Kraina twórczości z klockami Lego".

- Zwolenników mocnych wrażeń, związanych ze zdrową rywalizacją, zachęcimy do uczestnictwa w konkursach i quizach, a także turniejach gier planszowych, zwłaszcza tych rozwijających umiejętność logicznego myślenia oraz pobudzających wyobraźnię - dodaje Monika Rejdych. - Nie zabraknie również zajęć wspierających talenty i zdolności plastyczne młodych mieszkańców. Uczestnikom bibliotecznych spotkań zaproponujemy warsztaty artystyczne, podczas których utrwalone zostaną kolory lata, w postaci barwnych motyli oraz bajecznych kwiatów.

Zwieńczeniem konkursu pn. "Jak to było?" będzie komiks, przybliżający historię powstania Jaworzna lub jednej z dzielnic naszego miasta. W ramach "Kina familijnego w Bibliotece" będzie można wziąć udział u w letnich projekcjach, prezentujących bogate zbiory multimedialne Biblioteki, podczas których dzieci spotkają bohaterów swoich ulubionych bajek. W planie są również prezentacje kultowych polskich filmów oraz najnowszych propozycji X muzy.

Szczegółowy plan bibliotecznych na plakatach zamieszczonych poniżej. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach!