Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Zapowiedź JAV Music Festival

4 lipca 2017, 11:56

W dniach 21-24 września br. odbędzie się pierwsza edycja JAV Music Festival - Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Jaworznie.

W dniach 21-24 września br. odbędzie się pierwsza edycja JAV Music Festival - Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Jaworznie.

We wrześniu nasze miasto będzie w centrum zainteresowania melomanów z całej Polski. W Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków odbędzie się JAV Music Festival, podczas którego wystąpią muzyczne gwiazdy młodego pokolenia. Festiwal nie będzie ograniczał się do muzyki klasycznej, pojawią się takie gatunki jak cross-over, komedia muzyczna i jazz. Pod adresem www.javfestival.pl ruszyła już strona festiwalowa, za jej pośrednictwem wkrótce będzie można kupić bilety.

Jaworzno na muzycznej mapie świata

W dniach 21-24 września br. odbędzie się pierwsza edycja JAV Music Festival - Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Jaworznie. Reprezentujący najwyższy, światowy poziom artyści, sprawią, że Jaworzno zaistnieje na muzycznej mapie nie tylko Polski, ale i Europy. W Młodzieżowym Domu Kultury doświadczymy czterech koncertów z gatunków: klasyka, crossover, komedia muzyczna oraz jazz. Dzięki różnorakości proponowanego programu, podczas JAV Music Festival, każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcam do przyjścia na wszystkie koncerty, ponieważ każdy z nich prezentowany będzie w zupełnie nowym, pełnym młodej energii stylu. JAV Music Festival to czterodniowe święto muzyki kierowane nie tylko do osłuchanych koneserów, ale szczególnie do wszystkich pragnących poszerzać swoje horyzonty kultury. Życzę wszystkim wielu muzycznych wrażeń i fascynacji!

Michał Knot
Dyrektor Artystyczny JAV Music Festival

Muzyczni giganci w Jaworznie

Piękna sala koncertowa w pięknym Jaworznie. I już wkrótce staną na tej scenie najlepsi z najlepszych młodego pokolenia. Już pewni swych muzycznych umiejętności - gwiazdy, które szturmem zdobywają najlepsze sale koncertowe świata i podbijają serca każdej publiczności. Między 21. a 24. września, na deskach Młodzieżowego Domu Kultury oczarują nas grający na skrzypcach Stradivariego Yury Revich, progresywny duet BartolomeyBitmann, reprezentujący gatunek komedii muzycznej fenomenalny kwintet Five Sax oraz Baptiste Herbin, francuska gwiazda muzyki jazzowej. Zapraszam Państwa na pierwszą odsłonę JAV Music Festival - zakochajcie się w Jaworznie w młodych muzycznych gigantach.

Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna

PROGRAM I WYKONAWCY

21 września 2017 r. godz. 19:00  - Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie

MAGIA STRADIVARIUSA - YURY REVICH (Rosja) - skrzypce oraz ARCHETTI Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna pod batutą Macieja Tomasiewicza

Bez wątpienia, koncert otwierający pierwszą edycję JAV Music Festival będzie wydarzeniem wyjątkowym w skali całego kraju. Nie często bowiem mamy okazję usłyszeć na żywo genialnego muzyka, grającego na instrumencie stworzonym przez legendarnego lutnika - Stradivariusa. Yury Revich, bo o nim mowa, to wschodząca gwiazda muzyki klasycznej, który swoją wirtuozerią i charyzmą na scenie dorównuje tym największym. Revich zagra wraz z Archetti Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna pod batutą Macieja Tomasiewicza. W programie koncertu usłyszymy: “Cztery pory roku” Vivaldiego, Koncert C-Dur Haydna oraz polską premierę utworu "Violintango" Melani Mestre. Genialny solista, legendarny instrument, świetna orkiestra i porywająco energetyczny program już od pierwszego koncertu stawiają JAV Music Festival na wysokiej półce pośród festiwali europejskich. Bądź częścią tego niezapomnianego wydarzenia!

YURY REVICH

Yury Revich to młody, 25-letni skrzypek, jeden z niewielu, który gra na skrzypcach Stradivariusa, konkretnie na egzemplarzu "Princess Aurora" z 1709 roku. Urodził się w rodzinie z muzycznymi tradycjami i zaczął grać na skrzypcach już w wieku 5 lat. Dwa lata później rozpoczął naukę w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym im. Piotra Czajkowskiego jako uczeń Galiny Turchaninovej. W latach od 2005 do 2009 jego profesorem był Viktor Pikaizen. W roku 2009 przeniósł się do Konserwatorium Wiedeńskiego, gdzie nadal studiuje pod okiem Pavla Vernikova. Jest to niezwykle utalentowany, wszechstronny artysta o głębokiej dojrzałości, do tego jednym z najbardziej ekspresyjnych muzyków swojego pokolenia. Koncertował na deskach wielkich sali koncertowych świata. W 2009 roku zadebiutował w Carnegie Hall, a w 2013 w La Scalii. Od tego czasu grał koncerty m.in. w Filharmonii Berlińskiej i tamtejszym Konzerthaus, wiedeńskim Musikverein, szwajcarskiej Zürich Tonhalle, wiedeńskim Konzerthaus, lipskim Gewandhaus i Sali Koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, a jego nagrania wydawane były przez takie marki jak Sony Classical i Odradek. Niewielu artystów w tak młodym wieku miało zaszczyt grać w tak prestiżowych i wspaniałych salach koncertowych. Yury Revivh jest zwycięzcą nagrody Niemieckiej Akademii Fonograficznej ECHO Klassik 2016 dla debiutanta roku, nagrody Młody Artysta Roku 2015 International Classical Music Awards (ICMA) i Młody Muzyk Roku Beethoven Center w Wiedniu. Za nagranie dla ARS Produktion otrzymał nagrodę ECHO. Obecnie ten młody artysta jest ambasadorem Amadeus Vienna International School i kierownikiem muzycznym Beethoven Center w Wiedniu. Jest też wykładowcą w WOM Academy w Santanderze, jedynej w swoim rodzaju organizacji, która ma na celu promowanie w Hiszpanii muzyki klasycznej jako źródła muzycznej i kulturalnej doskonałości.

ARCHETTI Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna

Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna ma na swoim koncie nagrody zdobyte na międzynarodowych festiwalach, a wśród nich Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXXII Międzynarodowych Spotkaniach Muzykującej Młodzieży w Bydgoszczy, 3. miejsce na Summa Cum Laude International Youth Music Festival w Wiedniu, 1. miejsce z maksymalną ilością punktów i tytułem Summa Cum Laude na 59. Musicfestivale for Young w belgijskim Neerpelt.

Archetti koncertowała w Niemczech, Szwecji, Austrii i Belgii. Swoją grą uświetniała rozmaite imprezy i uroczystości lokalne (Jeunesses Musicales, Dni Jaworzna), a także brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie. Orkiestra współpracowała z takimi gwiazdami muzyki klasycznej i rozrywkowej jak Kaja Danczowska, Kwartet Śląski, Marek Nosal, Marek Andrysek, Szymon Krzeszowiec, HeFi Quartett, Raz Dwa Trzy, John Hudson, Justyna Steczkowska, Marcin Wyrostek, Kroke, Krzesimir Dębski, Marek Bałata.

22 września 2017 r. godz. 19:00 - Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie

PROGRESSIVE STRINGS - BARTOLOMEYBITTMANN
Klemens Bittmann (Austria) skrzypce, mandola
Matthias Bartolomey (Austria) wiolonczela

W drugim dniu Festiwalu na jaworznickiej scenie muzyczną ucztę stworzy progresywny duet z pogranicza groove, rock i jazzu. Skrzypce, wiolonczela i mandola kojarzone z muzyką klasyczną w żadnym wypadku nie są ograniczone do tego gatunku; mogą być równie istotne przy tworzeniu innych stylów muzyki. Matthias Bartolomey i Klemens Bittmann - śmiali indywidualiści, napędzani chęcią tworzenia współczesnego repertuaru dla instrumentów osadzonych w tradycji klasycznej, wielokrotnie przechodzą od muzyki klasycznej do rozmaitych innych gatunków, budując stylistyczne mosty o niezwykłej elegancji i oryginalności. Ich nowy program "Neubau" jawi się jako uderzająca do głowy, wielopłaszczyznowa synteza stylów, broniąca się przed jakimikolwiek próbami prostego przyporządkowania. Duet ten jest nieustraszony w swym dążeniu, włączając do swoich oryginalnych kompozycji elementy muzyki rockowej lat 60., 70. i 80., jak również współczesnego jazzu, folku, popu i muzyki kameralnej, po mistrzowsku wplatając te odmienne elementy w jednolitą i niezależną całość. Opowiadane przez nich historie muzyczne są żywe i kolorowe, ujmując słuchacza od pierwszego momentu.

23 września 2017 r. godz. 19:00 - Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie

SAX VOYAGE: Muzyczna podróż dookoła świata - FIVE SAX

Five Sax reprezentujący interdyscyplinarny gatunek komedii muzycznej występował na deskach jaworznickiego MDK w 2016 roku. Bilety rozeszły się wtedy na pniu i ciężko się dziwić, bo nie często możemy zobaczyć na jednej scenie pięciu znakomitych muzyków/komediantów pochodzących z USA, Hong-Kongu, Chile, Włoch i Polski. Ich sceniczny show to podróż dookoła świata pełna znakomitej muzyki i dobrej zabawy dla całej rodziny. Siadamy głęboko w fotelach, zapinamy pasy i startujemy w kierunku pięciu muzycznych zakątków świata. Przed państwem SAX VOYAGE! A to wszystko w trzecim dniu Festiwalu.

Joel Diegert (USA) - saksofony sop, alt, bar, acting
Słynie z bardzo oryginalnych aranży, życia nocnego Marka i ciągłego słuchania podcastów o niczym. Najbardziej zjany jest jednak z tego, że na scenie lubi pokazywać się w ciasnych pończoszkach alla Ludwik XVI.

Charles Hon Sun NG (Hong Kong) - saksofony sop, alt, bar, acting
Gdy miał siedem lat, niezadowolony z nauki gry na skrzydłówce (rodzaj dętego instrumentu muzycznego z grupy aerofonów ustnikowych, z tej samej rodziny instrumentów wywodzą się kornet, helikon, tuba i sakshorn), zupełnie przypadkiem upuścił instrument, przekonując tym samym rodziców, by kupili mu saksofon.

Alvaro Collao (Chile) - saksofony sop, alt, bar, flet quena, acting
Najprawdziwszy chiliczyk z chilijsko-chińskimi korzeniami, zawsze się spóźnia, ale zawsze robi to z klasą. Rzadkością jest spotkać go z rozczochraną fryzurą. Posiada wiele talentów, nadmienić trzeba, że świetnie gra jazz, specjalizuje się w salsie oraz wycince brazylijskich chaszczy.

Damiano Grandesso (Włochy) - saksofony sop, ten, acting
Biegacz, maratonczyk, kolarz pokonujacy 120 km bez zadyszki (!), czasem muzyk-artysta. Odzywiajacy sie rygorystycznie, rytualny pochlaniacz makaronu. Jego nadzwyczajnych umiejętności gry na saksofonie, szczególnie gdy wisi głową w dół, nie można przegapić.

Michał Knot (Polska) - saksofony sop, alt, darbuka, acting - Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Marzył, by zostać sławnym skrzypkiem, koniec końców został tylko saksofonistą. W programie Sax Voyage pokazuje się z najlepszej strony prezentując swój nietuzinkowy talent aktorski i, rzecz niespodziewana, ujawnia drzemiący w nim pierwiastek kobiecy.

24 września 2017 r. godz. 19:00 - Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie

WSCHODZĄCĄ GWIAZDA JAZZU - BAPTISTE HERBIN (Francja) saksofon oraz eM BAND Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna

Pierwsza edycja JAV Music Festival zakończy się w sposób wręcz wymarzony. Naszym gościem będzie bowiem francuski saksofonista Baptiste Herbin, “crème de la crème” światowego jazzu, obdarzony nieprawdopodobną techniką i przepięknym dźwiękiem. W towarzystwie znakomitego jaworznickiego eM Bandu zagra on hity muzyki big-bandowej. Wydarzenie to będzie swoistą konfrontacją złotej przeszłości jazzu z energiczną, pełną nowych pomysłów teraźniejszością.

BAPTISTE HERBIN

"Baptiste Herbin nie chce być niczyim następcą, nie chce przyćmiewać nikogo, pragnie być ponad wszystko i wszystkich. Pragnie być lepszy od siebie samego" - Michel Contat
"To co cechuje artystę, to przede wszystkim brzmienie jego instrumentu. Elokwencja dźwięków miesza się z nienaganną techniką i precyzją dając tym samym świadectwo niewątpliwego talentu" - Jean-Pierre Jackson

Dzięki swojej pierwszej płycie "Brother Stoon" z 2013 roku, Baptiste Herbin stał się jedną z ikon muzyki jazzowej na świecie. Płyta odniosła ogromny sukces, nie tylko na europejskim, ale również światowym rynku muzyczny. Pracował nad nią z wybitnymi muzykami, takimi jak: Aldo Romano, Essiet Essiet, Jeff "Tain" Watts czy kwartet Callisto. Po dwóch latach, w 2015 roku artysta wydał kolejną płytę zatytułowaną "Interferences". Jego głównymi inspiracjami byli wówczas: Charlie Parker, Cannoball Adderley, Ornette Coleman, Maceo Parker, John Coltrane, ale również kompozytorzy klasyczni, tacy jak: Debussy, Bach, Ravel.ther Stoon. Obecnie muzyk koncertuje na całym świecie w towarzystwie m.in. Glenna Ferrisa, Ralpha Bowena, Kenny`ego Garretta, Michaela Chereta. Ponadto współtworzy też zespół akompaniujący samego Charles’a Aznavour’a.

eM BAND Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna

Orkiestra Rozrywkowa eM Band powstała w 2006 roku z inicjatywy Marka Malisza, Dyrektora orkiestry. Od maja 2010 roku Orkiestra działa jako samodzielna instytucja kultury pod nazwą Miejska Orkiestra Rozrywkowa eM Band w Jaworznie. W lipcu 2012 została zmieniona nazwa orkiestry, która obecnie brzmi eM Band Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna.
eM Band to jedna z najciekawszych orkiestr rozrywkowych w Polsce. W skład Orkiestry wchodzą profesjonalni muzycy, absolwenci oraz wykładowcy akademii muzycznych oraz laureaci prestiżowych festiwali jazzowych.

Orkiestra posiada rozległy gatunkowo repertuar od standardów muzyki jazzowej, poprzez rock, pop hits, latino, swing, aż po muzykę gospel oraz aranżacje największych światowych hitów muzycznych.

Podczas dziesięcioletniego istnienia zespół miał przyjemność koncertować z takimi artystami jak: Gordon Haskell, Basia Trzetrzelewska, Kevin Robinson, Eric Marienthal, Ute Lemper, Rudi Schuberth, Mieczysław Szcześniak, Zbigniew Wodecki, Marek Bałata, Ewa Uryga, Krystyna Prońko, Patrycja Gola, Beata Bednarz, Gabriela Gąsior, Dave Nilaya, Billy Princ, Woytek Mrozek, Andrzej “Papa” Gąszczyk, Krzysztof Szewczyk, Mili Morena, Yaremi de las Mercedes Alfonso Napoles Kordos, Juan Carlos Hechavarria Leon, Rei Ceballo, Jan Trebunia - Tutka, Wioleta Białk, Jacenty Jędrusik, Kasia “Puma” Piasecka, Marcin Wawrzynowicz oraz z Orkiestrą AUKSO.

Strona JAV Music Festival: www.javfestival.pl
Bilety: www.javfestival.pl
Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie, ul. Inwalidów Wojennych 2

Organizator: MCKiS Jaworzno, Michał Knot - Dyrektor Artystyczny, Bartek Banasik - koordynator projektu.