Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

3 maja 2018, 14:03

Z okazji 227. rocznicy uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji z 3. maja 1791 r., w czwartkowy poranek, pod jaworznickim Pomnikiem Niepodległości zebrali się przedstawiciele władz miasta, parlamentarzyści, kombatanci, radni, delegacje zakładów pracy, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych, jaworznicka młodzież oraz mieszkańcy.

Tegoroczny obchody tradycyjnie poprzedziła Msza Św. w intencji Mieszkańców i Ojczyzny w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny. Oficjalną część uroczystości, która rozpoczęła się tuż po godzinie 10.00, zainaugurował uroczysty przemarsz orkiestry oraz uczestników pod Pomnik Niepodległości, gdzie wygłoszono okazjonalne przemówienia.

- Dziś mija 227 lat od uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Majowa. W założeniu to dokument, który kończył złe szlacheckie przywileje, znacznie ograniczał fałszywie pojętą i fatalną w skutkach demokrację szlachecką. Ale też równał stany szlachecki i mieszczański, brał pod opiekę państwa stan chłopski i wprowadzał monarchię dziedziczną w miejsce wolnej elekcji. 3 Maja 1791 był dniem radosnym, przyniósł jutrzenkę nadziei na restytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. [...] Mimo tego, że jako akt prawny funkcjonowała tak krótko, fetujemy Konstytucję 3 Maja jako tę ustawę rządową, która dała podwalinypod budowę nowoczesnego państwa, ustanawiając jako podmiot władzy naród, dwuizbowy parlament, oraz trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą - mówił podczas dzisiejszych uroczystości prezydent Paweł Silbert.

Po programie artystycznym pt.: "Witaj dniu 3 Maja, który wolność nam zwiastujesz" w wykonaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie, wręczono nagrody laureatom III Międzyszkolnego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Symbolach i Barwach Narodowych, zorganizowanego przez Gimnazjum Nr 1 w Jaworznie, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna. Następnie delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Po ceremonii odbyło się tradycyjne spotkanie władz miasta z kombatantami w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek