Konferencja "Obóz dwóch totalitaryzmów"

15 czerwca 2018, 11:44

Konferencja Obóz dwóch totalitaryzmów

Konferencja "Obóz dwóch totalitaryzmów"

Dzisiaj w Młodzieżowym Domu Kultury na Osiedlu Stałym odbyła się III ogólnopolska konferencja naukowa "Obóz dwóch totalitaryzmów. Jaworzno 1943-1956". W wydarzeniu, którego organizatorem jest Muzeum Miasta Jaworzna, wziął udział m.in. prezydent Paweł Silbert i uczniowie jaworznickich szkół, a także świadkowie historii - byli młodociani więźniowie polityczni - Wincenty Bogusław Pyka i Longin Rosicki.

Nazwa Obóz dwóch totalitaryzmów jest używana w historiografii na określenie trzech różnych obozów, które funkcjonowały w tym samym miejscu i następowały po sobie. W latach 1943-1945 działał podobóz KL Auschwitz: Neu-Dachs. W 1945 roku władze komunistyczne przejęły poniemiecką infrastrukturę, tworząc Centralny Obóz Pracy Jaworzno. Rok 1949 przyniósł likwidację obozów pracy. W Jaworznie rozpoczęto przebudowę COP pod przyszłe eksperymentalne więzienie dla młodocianych, czynne w latach 1951-1955. W styczniu 1956 roku przekształcono je na Centralne Więzienie Jaworzno, które ostatecznie zlikwidowano w sierpniu tegoż roku. Wówczas dobiegła kresu trzynastoletnia historia jaworznickiego obozu. Obóz dwóch totalitaryzmów to miejsce symbolicznego spotkania nazizmu i komunizmu.

W trakcie konferencji zaprezentowano osiem referatów poświęconych historii jaworznickiego obozu, które poszerzyły wiedzę na jego temat. W trakcie konferencji odbyło się także spotkanie i dyskusja z ze świadkami historii - byłymi młodocianymi więźniami politycznymi - Wincentym Bogusławem Pyką i Longinem Rosickim.

Konferencja została zorganizowana w ramach zadania pt. "Organizacja obchodów 75. Rocznicy utworzenia Obozu dwóch totalitaryzmów w Jaworznie", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Wspieranie samorządowych instytucji kultury - opiekunów miejsc pamięci.

ObrazekObrazekObrazek