Szwedzkie tournée Archetti

6 marca 2013, 14:25

Wyjątkowi muzycy, wyjątkowi goście, wyjątkowe tournée... Artyści Orkiestry Kameralnej "Archetti" przebywają obecnie w Szwecji, gdzie odbywa się cykl ich koncertów. Dzisiaj przed młodymi muzykami i ich światowej sławy gośćmi trzeci już z kolei koncert. Tym razem zagrają w Kościele Misjonarskim w Ljungby.

Podczas trwającego tournée "Archetti" występuje jako orkiestra symfoniczna w powiększonym - 41-osobowym składzie, co owocuje bogatszymi aranżacjami oraz brzmieniem. Dodatkowym atutem nowego programu artystycznego jest udział gwiazd światowego formatu. Wraz z jaworznicką orkiestrą występuje John Hudson - solista English National Opera, którego głos rozbrzmiewał w najsłynniejszych salach koncertowych Kanady, Nowej Zelandii, Francji i Wielkiej Brytanii. W programie koncertu Hudson śpiewa najsłynniejsze arie operowe. Ponadto szwedzka publiczność ma wyjątkowa okazję wysłuchać koncertu fortepianowego Edwarda Griega, w wykonaniu niezwykle utalentowanego szwedzkiego pianisty Carla Petersson’a.

Na szwedzkie tournée złoży się 6 koncertów w różnych miastach. Osobą przybliżająca jaworznickich muzyków szwedzkiej publiczności jest Gunnar Dalborg - menedżer tournée, który także prowadzi każdy z koncertów. Dotychczasowe występy "Archetti" w Ystad i Helsingborg wywołały burzę oklasków i owacji wśród zgromadzonych widzów. Koncerty orkiestry spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem nie tylko publiczności, ale także prasy, która w szczególny sposób doceniła Macieja Koczura - dyrygenta oraz Urszulę Ogórek - skrzypaczkę. Słów uznania nie szczędzą także gwiazdy występujące z jaworznickimi muzykami - John Hudson i Carla Petersson, którzy na łamach szwedzkiej prasy określili orkiestrę jako "bardzo dojrzałą, grającą żywiołowo oraz z wielkim uczuciowym zaangażowaniem".

Pozostaje tylko trzymać kciuki i życzyć sukcesów w dalszej części tour'u, ale przecież tego możemy być pewni, gdyż wspaniały głos Johna Hudsona, wirtuozeria Carla Peterssona, mistrzowska, pełna młodzieńczego wigoru gra muzyków "Archetti" zapewni szwedzkim miłośnikom muzyki chwile niezapomnianych przeżyć.