Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Koncert w hołdzie bohaterom

14 lutego 2020, 13:26

Wyjątkowy koncert Tadeusza Polkowskiego, poświęcony  pamięci niezłomnym bohaterom podziemia niepodległościowego odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków w sobotę, 29 lutego o godzinie 16.00.

Data koncertu nie jest przypadkowa, ponieważ od 2011 roku obchodzimy w Polsce 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto, które ma upamiętniać bohaterską postawę Polaków (żołnierzy drugiej konspiracji), którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Był to ogólnopolski ruch niepodległościowy, który mógł skupiać nawet 180 tys. ludzi, zaangażowanych w działania konspiracyjne. Za ostatniego z żołnierzy wyklętych, który zginął z bronią w ręku 21 października 1963, uważa się Józefa Franczaka (ps. Lalek). Najbardziej znani bohaterowie drugiej konspiracji, którzy zginęli bądź zostali zamordowani przez komunistów, to m.in. rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna, ps. Inka, gen. August Emil Fieldorf, ps. Nil czy Zygmunt Szendzielarz, ps. Łupaszko. Ci żołnierze podziemia antykomunistycznego, którzy przeżyli oraz nierzadko członkowie ich rodzin byli do końca represjonowani przez władze Polski Ludowej. Ich oficjalne upamiętnienie nastąpiło dopiero dwie dekady po upadku komunizmu w naszym kraju.

Tadeusz Polkowski „Tadek” jest raperem, znanym przede wszystkim jako założyciel krakowskiego duetu Firma. Po nagraniu sześciu albumów Tadek rozpoczął działalność solową. Jego twórczość skupiła się wokół tematyki związanej właśnie z podziemiem niepodległościowym. Utwory z płyt „Niewygodna prawda”, „Niewygodna prawda II” oraz „Ostatni rozkaz” w niezwykle obrazowy sposób opowiadają historie patriotów, którzy poświecili życie w walce o wolna Polskę.

Na koncert, który odbędzie się podczas finałowej gali V Wojewódzkiego Konkursu "Żlołnierze Wyklęci", zapraszają Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Wstęp jest bezpłatny.