Podbili Szwecję!

5 kwietnia 2013, 10:57

fot. www.archetti-on-tour.com

Fantastyczni, stylowi i pełni entuzjazmu - takie słowa najtrafniej oddają profesjonalizm i muzyczny kunszt "Archetti" - Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna, która niedawno zakończyła swoje pierwsze zagraniczne tournée w Szwecji. A sądząc po sukcesie, jaki odnieśli, na kolejne międzynarodowe laury nie trzeba będzie długo czekać.

Od ich pierwszego występu minęło już 5 lat, a muzyczna historia orkiestry jest pasmem sukcesów. Dotychczas młodzi muzycy z "Archetti" koncertowali już w Austrii, Belgii i Niemczech oraz Szwecji. Ich talent i profesjonalizm, a także emocje towarzyszące każdemu ich występowi zostały docenione na wielu festiwalach. Dzięki ich żywym występom i zdolnościom, "Archetti" zdobyła serca i uznanie nie tylko odbiorców i krytyków, ale także autorytetów muzycznych. Oto jak o jaworznickiej orkiestrze wypowiedział się Alexander Jimenez - profesor dyrygentury oraz dyrektor Florida State University College of Music: "Archetti jest bardzo wyrafinowaną, dojrzałą muzycznie i technicznie orkiestrą... ma szacunek do muzyki i do publiczności... zespół wyjątkowo zgrany, muzyka w ich wykonaniu jest pełna kolorowych, bardzo wyszukanych brzmień".

Potwierdzeniem klasy jaworznickich muzyków były koncerty, podczas których wystąpili z wybitnymi artystami, m.in. Kają Danczowską - cenioną skrzypaczką, Mortenem Zeuthen - duńskim wiolonczelistą, Johnem Hudsonem - brytyjskim tenorem o międzynarodowej sławie, czy też Carlem Peterssonem - znakomitym szwedzkim pianistą.

Poza wielkimi salami koncertowymi Europy, "Archetti" nie zapomina o swoim rodzinnym mieście i regularnie koncertuje dla jaworznickich melomanów. Szczególnie chętnie organizuje audycje muzyczne dla dzieci i młodzieży, kształtując tym samym ich wrażliwość na piękno muzyki.

***

Podczas zakończonego już szwedzkiego tournée "Archetti" występowała jako orkiestra symfoniczna w powiększonym - 41-osobowym składzie, co owocowało bogatszymi aranżacjami oraz brzmieniem. Dodatkowym atutem programu artystycznego był udział gwiazd światowego formatu. Wraz z jaworznicką orkiestrą wystąpili John Hudson - solista English National Opera, którego głos rozbrzmiewał w najsłynniejszych salach koncertowych Kanady, Nowej Zelandii, Francji i Wielkiej Brytanii. W programie koncertów Hudson śpiewał najsłynniejsze arie operowe. Ponadto szwedzka publiczność miała wyjątkowa okazję wysłuchać koncertu fortepianowego Edwarda Griega, w wykonaniu niezwykle utalentowanego szwedzkiego pianisty Carla Petersson’a.

Na szwedzkie tournée złożyło się 6 koncertów w różnych miastach. Osobą przybliżającą jaworznickich muzyków szwedzkiej publiczności był Gunnar Dalborg - menedżer tournée, który także prowadził każdy z koncertów. Występy "Archetti" w Ystad, Helsingborg, Ljungby, Kristianstad, Västerås oraz Lund wywołały burzę oklasków i owacji wśród zgromadzonych widzów. Koncerty orkiestry spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem nie tylko publiczności, ale także prasy, która w szczególny sposób doceniła Macieja Koczura - dyrygenta oraz Urszulę Ogórek - skrzypaczkę. Słów uznania nie szczędzą także gwiazdy występujące z jaworznickimi muzykami - John Hudson i Carl Petersson, którzy na łamach szwedzkiej prasy określili orkiestrę jako "bardzo dojrzałą, grającą żywiołowo oraz z wielkim uczuciowym zaangażowaniem".

Pozostaje tylko trzymać kciuki i życzyć dalszych sukcesów.