Setna rocznica Bitwy Warszawskiej

13 sierpnia 2020, 08:00

fot. www.niepodlegla.gov.pl

W tym roku obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej - rozegranych na przedpolach polskiej stolicy walk, określanych mianem "Cudu nad Wisłą", które miały decydujący wpływ na wynik wojny polsko-bolszewickiej. Wystawy, rodzinna gra miejska, projekcja filmu, a także lekcje biblioteczne - to tylko niektóre z propozycji przygotowanych w ramach obchodów przez jaworznickie instytucje kultury.

Miejska Biblioteka Publiczna:

• Cud nad Wisłą. Wystawa książek dotyczących Bitwy warszawskiej w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży - 10-24 sierpnia 2020 r.;
  • Jaworznianie a Bitwa warszawska. Kapral Mieczysław Bednarski - jaworznianin w wojnie polsko - bolszewickiej. Wystawa - 12-25 sierpnia 2020 r. Ekspozycja przedstawia postać młodego mieszkańca naszego miasta, który oddał życie za wolną Polskę;
  • Wojna z Bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920. Wystawa IPN - 13-25 sierpnia 2020 r.;
  • Cud na Wisłą. 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Wystawka w gablotach - 10-25 sierpnia 2020 r.;
  • Bitwa Warszawska. Dni, które uratowały Europę. Lekcje biblioteczne - forma online (październik 2020 r.);
  • Jak obronić Wawę - rodzinna gra miejska (grant z Niepodległej) - wrzesień 2020 r. - warsztaty, październik 2020 r. - finał (przeprowadzenie rozgrywek gry miejskiej).

Centrum Kultury "Teatr Sztuk":

• "Cud nad Wisłą" projekcja niemego filmu archiwalnego z 1921 r. w reż. Ryszarda Bolesławskiego (w ramach Klubu Filmowego "Alternatywa") - 18 sierpnia 2020 r. godz. 10.00, sala teatralna CKTSz

Muzeum Miasta Jaworzna:

• Wystawa w gablotach dotycząca Bitwy Warszawskiej na Rynku. Wystawę można oglądać od 14 sierpnia 2020 r.

Centrum Kultury "Archetti"

• warsztaty plastyczne dla dzieci "Symbole Narodowe" - 21 sierpnia 2020 r. (piątek), godz. 14.00;
  • lekcja historii na temat Bitwy Warszawskiej dla dzieci i seniorów (Uniwersytet Trzeciego Wieku) - 17 września 2020 r. (czwartek), godz. 15.30.

W ramach upamiętnienia wydarzeń z 1920 roku, Jaworznicka Inicjatywa Narodowa wraz z Jaworznickim Grand Prix Biegów Patriotycznych zorganizowały Bieg Velostrady w Stulecie Bitwy Warszawskiej 1920, który odbędzie się w sobotę, 15 sierpnia o godz. 16.00. Zapisy na mktime.pl, zakładka "Aktualne zawody".

Więcej informacji na temat Bitwy Warszawskiej można znaleźć na stronie www.bitwa1920.gov.pl.

***

Zachęcamy do obejrzenia zamieszczonej poniżej, przygotowanej przez Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego wystawy poświęconej tematyce wojny polsko-bolszewickiej pt. "Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa".

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek