Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Wystawa pamięci majora Karola Pniaka

29 września 2020, 10:28

Wystawa pamięci majora Karola Pniaka - fot. Puls Jaworzno

Wystawa pamięci majora Karola Pniaka - fot. Puls Jaworzno

W poniedziałek, 28 września br. w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie uroczyście zaprezentowano wystawę poświęconą postaci jaworznianina - Karola Pniaka. Wydarzenie uświetnił występ Marcina Guzika, który wykonał "Hymn Dywizjonu 308". Wystawę można oglądać do 4 października w Galerii ExLibris w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia jest Społeczny Komitet Pamięci majora pilota Karola Pniaka, który tworzą mieszkańcy naszego miasta, pasjonaci lotnictwa oraz artyści. Okazją do przygotowania ekspozycji jest obchodzony w roku bieżącym jubileusz 80-lecia Bitwy o Anglię jak również 110. rocznica urodzin i 40. śmierci Karola Pniaka, uczestnika kampanii powietrznej Raf-u z 1940 r. Na wystawie goście mieli okazję zobaczenia prac Roberta Firszta - artysty, malarza, rzeźbę Karola Pniaka wykonaną przez Zbigniewa Adamczyka oraz wiele zachowanych pamiątek, zdjęć i materiałów o jaworznickim pilocie. Wydarzenie uświetnił również występ Marcina Guzika, który wykonał "Hymn Dywizjonu 308" (Lesław Szczerbiński, por. pil. - muzyka; Juliusz Baykowski, kpt. obs. - słowa).

Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Paweł Silbert - Prezydent Miasta Jaworznia oraz Dariusz Starzycki - Wicemarszałek Województwa Śląskiego. Wydarzenie wspierają: Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Galeria Malarstwa Lotniczego Roberta Firszta.

Robert Firszt - artysta, malarz, ur. w 1966 r. - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze o profilu dekorator wnętrz. Od 30 lat pracuje zawodowo jako rzeźbiarz. Jest autorem wielu realizacji rzeźbiarskich i prac znajdujących się w kolekcjach na całym świecie. Uczestniczył w wystawach rzeźby i malarstwa w kraju i za granicą - głównie w Kanadzie gdzie jako rzeźbiarz miał okazję pracować przez wiele lat. Jest czynnym pilotem szybowcowym, członkiem Aeroklubu Podhalańskiego w Małopolsce, miłośnikiem lotnictwa i jego historii. Wujek artysty - Leonard Firszt - służył w 7 Pułku Bombowców Nurkujących, latał na maszynach Tu-2 oraz Pe-2, był strzelcem pokładowym/radiooperatorem. Ulubioną techniką malarską Roberta Firszta jest akryl, ale praktykuje również malarstwo olejne. Pan Robert niezwykle czynnie i (co warto podkreślić) bezinteresownie włączył się do obchodów związanych z podtrzymaniem pamięci o mjr. pil. Karolu Pniaku. Jest autorem plakatu, który widniał na jaworznickich przystankach oraz murala, namalowanego w 2020 r. na ścianie Muzeum Lotnictwa w Krakowie, który przedstawia samolot, na którym latał Karol Pniak.

Zbigniew Adamczyk - emerytowany nauczyciel, autor rzeźby "PniaK", wykonanej z lipowego pniaka.

fot. Puls Jaworzna

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek