Święto Konstytucji 3 Maja bez tradycyjnych obchodów

23 kwietnia 2021, 07:55

Ze względu na utrzymujący się w kraju stan epidemii, tegoroczne uroczystości upamiętniające wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości, będą przebiegać w skromnej formule, odpowiadającej obowiązującym przepisom. Prezydent Jaworzna zachęca mieszkańców do symbolicznego włączenia się w obchody poprzez dekorację okien i balkonów flagami narodowymi.

W dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, o godz. 9:00 odprawiona zostanie Msza Święta w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Jaworzna. Ze strony samorządu we Mszy Świętej weźmie udział tylko delegacja, bez pocztów sztandarowych oraz orkiestry. Pamiętajmy, że także w tym dniu ilość osób uczestnicząca w liturgii musi być zgodna z wytycznymi władz państwowych.

Po Mszy Św. nie przewiduje się uroczystości przy Pomniku Niepodległości, a jedynie symboliczne złożenie kwiatów w imieniu wszystkich mieszkańców przez przedstawicieli miasta.

Prezydent Miasta Paweł Silbert apeluje o do mieszkańców o wywieszenie biało-czerwonych flag, na znak pamięci o dniu Flagi Państwowej, obchodzonym 2 maja oraz Konstytucji 3 Maja.

Obchody święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
- wydarzenia towarzyszące

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie - www.biblioteka.jaw.pl:

• 3-Maja w starych księgach - wystawa - 26 kwietnia - 5 maja 2021 r.
  • Konstytucja 3-Maja w 4 wersjach językowych (polski, niemiecki, angielski, rosyjski). Gra słowna dla każdego - quiz wiedzy - 30 kwietnia - 5 maja 2021 r. - online
  • Oświecona Polska. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-Maja - quiz wiedzy - 30 kwietnia 2021 r. - online
  • Biało-czerwone strofki. Głośne czytanie online wiersza "Polak mały" przez najmłodszych czytelników - 3 maja 2021 r.
  • Konstytucja 3-Maja w poezji polskiej XIX w. Głośne czytanie online - 3 maja 2021 r., godz. 10.00

MCKiS - Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego:

• "Marsz ku historii" - trasa Nordic Walking z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja: Dobra - Pomnik Niepodległości w Jaworznie - wydarzenie rekreacyjne - obowiązkowa rejestracja - 29 kwietnia 2021 r., godz. 15.30.
  • Patriotyczne motywy z pirografią  - warsztaty w formie filmiku - online, 29 kwietnia 2021 r.
  • "Kto Ty jesteś" - warsztaty plastyczne w formie filmiku - online, 30 kwietnia 2021 r.

Klub MCKiS "Wega" - www.mckis.jaworzno.pl:

• "Majowa jutrzenka" - ekspozycja tematyczna z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - wystawa - 30 kwietnia 2021 r., godz. 16.00

Klub MCKiS "Pod Skałką" - www.mckis.jaworzno.pl:

• "Biało - czerwona róża" - warsztaty artystyczne w formie tutorialu - warsztaty online - 29 kwietnia 2021 r.

Klub MCKiS "Niko":

• Majowa Kapsuła czasu: Konstytucja  - wystawa okolicznościowa w witrynie Klubu Niko - kwiecień/maj

ATElier Kultury:

• "Dobro narodowe": Artysta - prezentacja wybranych twórców z wystawy "Spotkanie ze sztuką…" w Galerii Kameralnej w ATElier Kultury w Jaworznie - wystawa, prezentacja - online (facebook, youtube) - 3 maja 2021 r.

Szkoła Podstawowa nr 13 - Wojewódzki Konkurs Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych pod patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna:

• 16 kwietnia 2021 r. - zakończenie nadsyłania prac konkursowych,
  • 3 maja 2021 r. - ogłoszenie wyników konkursu na stronie internetowej szkoły,
  • maj - uroczyste wręczenie nagród na Rynku Głównym w Jaworznie (data w ustaleniu, zależna od sytuacji w kraju).