"Malowane igłą" - wernisaż

9 lipca 2013, 09:17

Hafciarskie dzieła sztuki, autorstwa Krystyny i Anny Kłosowicz, można podziwiać w Galerii ExLibris jaworznickiej biblioteki. Tytuł wystawy - "Malowane igłą" - nawiązuje do niezwykle plastycznego, niemalże malarskiego efektu, jaki można uzyskać haftując właściwie dobranymi materiałami i przy zastosowaniu odpowiednich technik. Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu prac, w których motywem dominującym są kwiaty. Mistrzowsko wykonane dzieła, świadczące o niezwykłym talencie i kunszcie obu Pań, można oglądać do 23 lipca.

Krystyna Kłosowicz swoją przygodę z haftem rozpoczęła w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Jej ulubionymi pracami są obrazy o tematyce kwiatowej, wykonywane niezwykle precyzyjnym haftem płaskim cieniowanym. Jako wieloletnia członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie, prezentowała swoje rękodzieła, zarówno podczas zbiorowych, jak i indywidualnych wystaw STK. Jej prace zaistniały również na ekspozycjach w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w Domu Ludowym w Chełmku. Wiele, spośród jej dzieł, zdobi mieszkania w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Stanach Zjednoczonych.

Zainteresowanie haftem Pani Anny Kłosowicz, związane jest z rodzinną tradycją, a początek jej pasji sięga lat 80-tych XX wieku. Pierwsze dzieła wykonywała techniką richelieu, następnie haftem płaskim, cieniowanym. Obecnie zajmuje się haftem krzyżykowym i gobelinowym, preferując podobnie jak mama, motywy kwiatowe. Swoje prace prezentowała w Łodzi, na wystawie pokonkursowej pt. „Inspirujemy kolorem”, w Chełmku na wystawie rękodzieła pt. „Nić-włókno-materia” oraz w siedzibie jaworznickiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, którego jest członkinią.