Basia: Jaworzno to mój dom. Stąd czerpię energię

Obrazek

- Dom w Jaworznie to właściwie mój dom numer jeden. W Jaworznie się urodziłam i wychowałam, tu mieszka cała moja rodzina. Dom w Jaworznie to centrum moich myśli i najważniejsze miejsce na świecie, wkładam w niego całą moją energię. Mam tu swoje miejsce - w ten sposób o swoim rodzinnym mieście mówi Basia Trzetrzelewska.

Basia urodziła się w 1954 r. w Jaworznie. Debiutowała w 1969 r. w lokalnej amatorskiej rockowej kapeli Astry z Jaworzna, z którą wystąpiła na Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu. W latach 1972-1974 była członkinią najpopularniejszej żeńskiej grupy wokalnej w Polsce - Alibabki, a w 1977 śpiewała z debiutującą wówczas grupą rockową Perfect. W 1979 r. zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, by po półtora roku przenieść się do Wielkiej Brytanii. Tam związała się z zespołem Bronze. Pierwsze sukcesy odniosła z grupą Matt Bianco. Debiutancki album \"Whose Side Are You On\" podbił całą Europę, sprzedając się w nakładzie ponad 1,5 mln egzemplarzy. Pierwszą solową płytę Basi Trzetrzelewskiej \"Time And Tide\" z 1987 roku, na całym świecie kupiło ponad 2 mln osób. Podobnie następny album \"London, Warsaw, New York\". Dotąd taka sztuka nie udała się żadnemu wykonawcy z Polski.

Kiedy przyjechała w 1994 r. na pierwszą trasę koncertową w Polsce, media nazwały ją \"jedyną polską piosenkarką, która zrobiła karierę na Zachodzie\". Po 17 latach to wciąż prawda.

W 2005 r. otrzymała prestiżową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej - za promowanie polskiej kultury poza granicami kraju, a w 2011 r. dyplom i odznakę Zasłużona dla Miasta Jaworzna za promowanie Jaworzna w kraju i za granicą.Basia Trzetrzelewska jest bez wątpienia znaną i cenioną na całym świecie gwiazdą muzyki rozrywkowej, a jednocześnie jako rodowita jaworznianka stała się znakomitą ambasadorką Jaworzna. Wielokrotnie dała wyraz temu, że Jaworzno bliskie jest jej sercu i że jest bardzo mocno związana z nim emocjonalnie. Praktycznie na każdym kroku podkreśla swoje związki z Jaworznem i opisuje nasze miasto jako swój drugi dom. A właściwie dom numer jeden. Często także do Jaworzna przyjeżdża.

Podczas XXIX Dni Muzyki Jeunesses Musicales, które odbyły się w lutym 2011 r., Basia po raz pierwszy wystąpiła w swoim rodzinnym mieście i została fantastycznie przyjęta przez jaworznicką publiczność. Później artystka wielokrotnie podkreślała, że było to dla niej ogromne przeżycie móc zaśpiewać dla swoich przyjaciół, w swoim mieście.

Basia w drugiej połowie czerwca 2011 r. rozpoczęła trasę koncertową w Polsce. Wystąpiła w Bielsku Białej, Gliwicach, Gdańsku, Łodzi i Białymstoku. We wszystkich tych miastach pojawiły się billboardy, na których Basia promowała Jaworzno.

Poniżej można znaleźć odnośniki do wybranych artykułów i wywiadów z Basią Trzetrzelewską, w których pojawiają się także kwestie związane z naszym miastem. Zachęcamy do lektury: