Rodzaj i formy pomocy dla osób doświadczających przemocy w domu
Na czym polega pomoc psychologiczna?
Pomoc psychologiczna obejmuje szeroki zakres działań i reakcji ludzkich, których intencją jest sprawienie by ktoś mógł poczuł się psychicznie silniejszy. Istotą sprawy w pomaganiu osobom doświadczającym przemocy domowej jest przydanie im wewnętrznej konstruktywnej mocy.
Na czym polegają oddziaływania wobec osób doświadczających przemocy podejmowane w kontakcie indywidualnym?
- Pozyskanie przez osobę doświadczającą przemocy wiedzy o sposobach dzięki, którym można zwiększyć skuteczność własnych działań.
- Wzmacnianie nadziei na skuteczne rozwiązanie problemu.
- Zmniejszenie poczucia osamotnienia i niezrozumienia przez osoby doświadczające przemocy.
- Uzyskanie uczucia ulgi w napięciu emocjonalnym (lęku, złości, żalu, poczuciu krzywdy).
- Dopuszczenie złości i protestu.
- Zwiększenie świadomości praw osobistych.
- Pozyskanie sojuszników.
- Zmiana stwierdzeń "muszę" na "decyduję się".
- Uzyskanie informacji o innych źródłach i formach pomocy dla osób doznających przemocy.
Gdy osoba doświadcza przemocy ze strony partnera ale nie potrzebuje natychmiastowego schronienia w Mieszkaniach Chronionych prowadzonych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej, gdy nie jest konieczna natychmiastowa interwencja policji, można w dłuższym czasie i systematycznym kontakcie udzielać wsparcia, tak by osoba stała się silniejsza i skuteczniejsza w ochronie swoich praw.
Co jest celem pomocy psychologicznej?
- Wyodrębnianie, nazywanie i poszerzania obszaru "moje", np.: przeniesienie się na "swoje łóżko", wyodrębnienie swojej części mieszkania.
- Zabezpieczenie dóbr materialnych. Istotne może być uzyskanie alimentów, rozdzielności majątkowej, pracy. Posiadając pieniądze osoba doświadczająca przemocy może poczuć się osobą samodzielną i niezależną.
- Budowanie sojuszy. W trudnych sprawach potrzebne jest poszukiwanie i budowanie ważnych relacji - jest to rzecz niezbędna do umocnienia poczucia mocy i sprawczości.
- Budowanie lub odbudowywanie godności osobistej. Budowanie pozytywnej samooceny sprzyja sprawczości i zdrowemu stosunkowi do siebie, pozwala wyzwolić się z roli ofiary.
- Emocjonalne oderwanie się od sprawcy przemocy. Niektórym osobom trudno jest zrezygnować z idei "naprawienia stosunków", lub intencji "dania jeszcze jednej szansy" sprawcy przemocy.
- Budowanie porządku psychologicznego i porządku wartości, polega na tym by odróżnić miłość od litości. Należy też zrewidować przekonanie, czy miłość musi oznaczać cierpienie. Ustalić co oznacza "być dobrą matką".
- Poznanie lepiej siebie prawdziwej. Wyjście z roli ofiary oznacza wcześniej czy później skontaktowanie się ze swoim gniewem opartym na zdrowym proteście i buncie.
Cele grupy wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy:
- Edukacja, tj. dostarczenie kobietom - ofiarom przemocy informacji na temat podstawowych mechanizmów psychologicznych przemocy w rodzinie.
- Rozpoznanie mitów i stereotypów dotyczących przemocy domowej.
- Dostarczenie wiedzy motywującej do podjęcia działań mających na celu rozwiązanie problemu.
- Rozeznanie osobistych strategii radzenia sobie z przemocą, oraz ich skuteczności.
- Zmniejszenie subiektywnego poczucia osamotnienia, bezradności, braku wpływu na sytuację.
- Dzielenie się własnym doświadczeniem uczestniczek grupy w wychodzeniu z sytuacji przemocy.