Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Bezpłatne badania profilaktyczne

22 października 2013, 11:30

fot. © Alexander Raths - Fotolia.com

fot. © Alexander Raths - Fotolia.com

W naszym mieście po raz kolejny organizowane są bezpłatne badania dla wszystkich, którzy byli lub podejrzewają, że mogli zostać ugryzieni przez kleszcza. Tym razem z badań w kierunku boreliozy będzie mogło skorzystać 300 jaworznian. Ponadto w ramach kampanii "Wtorki dla zdrowia" mieszkańcy będą mogli poddać się darmowym badaniom profilaktycznym, m.in. pomiarowi poziomu cholesterolu, cukru, ciśnienia krwi, wagi i słuchu.

Badania w ramach "Wtorków dla zdrowia" zaplanowano na 29 października, w godz. od 9.00 do 13.00, w holu hali MCKiS przy ul. Grunwaldzkiej 80. W godz. 9.00-11.00 badany będzie poziomu cholesterolu (na czczo) oraz poziomu cukru, a w godz. 9.00-13.00 wykonywane będą - pomiar ciśnienia krwi, wody w organizmie, wagi, BMI, tkanki tłuszczowej oraz badanie słuchu. Dodatkowo o godz. 9.30 zostanie przedstawiona prezentacja na temat nadwagi.

Organizatorem akcji jest Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Jaworznie, natomiast współorganizatorami SP ZOZ Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaworznie,  firma "ANTON" z Tarnowskich Gór, firma okulistyczna OKULUS oraz firma Natur House.

Ponadto 29 i 30 października w godz. 7.30-13.30 mieszkańcy będą mogli poddać się badaniom w kierunku boreliozy. Będą one wykonywane w Szpitalu Wielospecjalistycznym, w budynku stacji dializ Nefrolux. W celu usprawnienia badań, w dniach 23-28 października (lub do wyczerpania miejsc) będzie prowadzona rejestracja osób chętnych. Zapisy będą prowadzone w rejestracji Poradni Specjalistycznych Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie. Można zgłosić się osobiście lub zarejestrować telefonicznie, dzwoniąc na nr: (32) 317 49 30. Na badanie należy zabrać dokument tożsamości wraz z numerem pesel.

***

Borelioza nazywana też bywa krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme. To wyjątkowo groźne schorzenie przenoszone zazwyczaj przez kleszcze jest jednym z głównych powodów nasilenia się epidemii chorób przewlekłych obserwowanych na całym świecie. Wiele osób lekceważy fakt ugryzienia przez kleszcza, nie zdając sobie sprawy, jak poważne niesie to za sobą konsekwencje, tym bardziej, że choroba może ujawnić się dopiero po kilku latach. Jej przebieg można podzieli na trzy etapy.

Etap infekcji zlokalizowanej:

  • rumień wędrujący - w miejscu ukąszenia przez kleszcza pojawia się rumieniowa zmiana na skórze (często przemieszczająca się obwodowo); występuje nie we wszystkich przypadkach choroby,
  • naciek limfocytarny - może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, wygląda jak "banieczka" wypełniona płynem zawierającym borrelie. Wygląd zbliżony do odcisku, lecz występuje w miejscach zazwyczaj nie narażonych na odciski (np. płatki uszu),
  • objawy grypopodobne.

Etap infekcji rozproszonej:

  • nawracające dolegliwości stawowe,
  • objawy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych,
  • zapalenie mięśnia sercowego.

Etap infekcji przewlekłej:

  • niedowład, porażenie nerwów obwodowych,
  • zaburzenia czucia,
  • zaburzenia psychiczne,
  • zaburzenia pamięci,
  • zanikowe zapalenie skóry,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • przewlekłe zmęczenie.

Więcej na temat choroby na www.borelioza.org