Park Podłęże ma zostać gruntowanie zrewitalizowany. I co ważne - w znacznej mierze to jaworznianie sami zdecydują, jaki będzie jego ostateczny wygląd ! W jaki sposób? Wystarczy wziąć udział w badaniu ankietowym, które już za kilka dni rozpocznie się na terenie miasta.
Park Podłęże to bez wątpienia jeden z największych zorganizowanych terenów zielonych na terenie miasta. Obejmuje ponad 120 hektarów. Brakuje mu jednak odpowiedniej infrastruktury. Są wprawdzie korty tenisowe, boiska sportowe, skyte park i niewielki plac zabaw, ale nie wyczerpuje to potrzeb ponad kilkutysięcznego osiedla.
- Zadeklarowałem kiedyś, że po zakończeniu dużych, unijnych projektów infrastrukturalnych rozpoczniemy inwestycje w dzielnicach. Dotrzymuję słowa. Chcę zrewitalizować Park Podłęże - mówi Prezydent Miasta Paweł Silbert. - Chcę, aby stał się on przyjazny mieszkańcom, aby było to miejsce spotkań i relaksu dla całych rodzin.
Co najistotniejsze, o wyglądzie parku zdecydują nie urzędnicy czy architekci, ale sami mieszkańcy. Odbędzie się to w ramach tzw. partycypacji społecznej.
- Zdecydowałem, że po raz kolejny oddam głos mieszkańcom. Jestem przekonany, że jaworznianie podpowiedzą nam, jak może wyglądać to miejsce. Liczę, że pojawią się ciekawe pomysły, które zwiększą atrakcyjność parku i będzie to miejsce chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców Podłęża, ale i całego miasta - mówi Paweł Silbert.
Konsultacje z mieszkańcami będą miały kilka etapów, a rozpoczną się już w przyszłym tygodniu. W pierwszym etapie jaworznianie będą zaproszeni do wzięcia udziału w badaniu ankietowym. Trzeba będzie odpowiedzieć na kilkanaście pytań dotyczących parku, opisać m.in. czego w nim brakuje i jakie powinien spełniać funkcje. Ankiety będzie można wypełnić elektronicznie, albo w sposób tradycyjny.
Kolejnym krokiem będzie zorganizowanie spotkania z mieszkańcami, które przybierze formę publicznej debaty. Wezmą w niej udział m.in. projektanci, specjaliści od planowania przestrzennego, z którymi mieszkańcy będą mogli przedyskutować wszystkie pomysły i proponowane rozwiązania.
Efektem końcowym całego procesu partycypacji społecznej będzie wypracowana z mieszkańcami koncepcja zagospodarowania Parku Podłęże. Będzie to dokument, na którym opierać się będą dalsze prace projektowe.
***
Planowanie z udziałem mieszkańców
Park Podłęże będzie już trzecim obszarem rekreacyjnym w mieście, rewitalizowanym z udziałem mieszkańców. Pierwszym obszarem był Park przy ul. Matejki w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 1. Prace rozpoczęły się w 2012 roku z udziałem uczniów pobliskiej szkoły, którzy w ramach badania ankietowego i warsztatów powiedzieli, jak ich zdaniem powinno to miejsce wyglądać. Większość zgłaszanych propozycji znalazła odzwierciedlenie w późniejszym projekcie architektonicznym.
Za koncepcję modernizacji tego parku Urząd Miejski wraz z pracownią projektową MS Design otrzymał nagrodę w ósmej edycji konkursu "Śląska Rzecz”. Kapituła konkursu doceniła nowatorskie podejście do modernizacji parku oraz uspołecznienie całego procesu planowana.
Kolejnym obszarem rekreacyjnym przeznaczonym do rewitalizacji był Park im. Lotników Polskich w Osiedlu Stałym. Zgodnie z założeniem park ma być podzielony na kilka stref aktywności, aby spełnić oczekiwania osób w różnym wieku. Ma powstać tam nie tylko plac zabaw, ale także spokojne miejsce dla osób starszych oraz strefa aktywna dla osób uprawiających sport. Aby poznać dokładnie oczekiwania mieszkańców wobec nowego wizerunku parku w 2013 roku przeprowadzona została specjalna ankieta. Efektem wspólnej pracy jest projekt placu zabaw, który będzie realizowany wiosną tego roku. Wiosną przygotowywane będą także warsztaty i debaty publiczne poświęcone dalszej rewitalizacji parku. Firma Projektowa MS Design, która wspólnie z miastem realizuje projekt, otrzymała na ten cel dofinansowanie z Fundacji Batorego.