Ochrona cennych obiektów przyrodniczych

12 marca 2014, 12:36

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego rozpoczął procedury zmierzające do objęcia ochroną prawną cennych pod względem przyrodniczym obiektów na terenie Jaworzna. W przygotowanym zestawieniu znalazły się: Góra Wielkanoc, Uroczysko Sadowa Góra, Łąki w Ciężkowicach oraz Grupa 12 drzew rosnących w szpalerze przy ul. Kościelnej. Swoje uwagi na ten temat można składać do 28 marca.

Proponowane do objęcia ochroną obszary to:

• Góra Wielkanoc - wyraźna kulminacja terenu osiągająca wysokość 331,22 m n.p.m. Wzgórze to należy  do ciągu wzniesień Garbu Ciężkowickiego, oddzielającego Nieckę Wilkoszyńską od Kotliny Biskupiego Boru. Wyjątkowe walory zbiorowisk murawowych, związane są z sezonowo zmieniającymi się barwami kwitnących obficie bylin. Istotny jest także aspekt estetyczny (mozaika barwnych plam w krajobrazie) i zdrowotny (aromatyczne zioła wydzielające olejki eteryczne) tych szczególnych zbiorowisk.
  • Uroczysko Sadowa Góra - jedna z najpiękniejszych krajobrazowo i cechująca się dużą bioróżnorodnością części miasta Jaworzna. Obejmuje on wzgórze Sadowa Góra (327,23 m n.p.m.), oraz otaczające grunty rolne i nieużytki. Przeprowadzone inwentaryzacje przyrodnicze potwierdziły występowanie na tym obszarze 386 gatunków roślin naczyniowych (22 gatunki rzadkie i zagrożone w skali kraju oraz 19 gatunków chronionych (13 objętych ochroną ścisłą i 6 częściową) oraz ponad 225 gatunków zwierząt (63 gatunki chronione).
  • Łąki w Ciężkowicach - tereny objęte Programem Natura 2000, obejmuje kompleks łąk o pow. 36,45 ha z fragmentami słabo wykształconych lasów o charakterze łęgowym i zarośli krzewiastych. Przeważają tu siedliska wilgotne i żyzne. W granicach kompleksu występują łąki trzęślicowe w mozaice z łąkami rajgrasowymi i zbiorowiskami szuwarowymi.
  • Grupa 12 drzew - 8 lip drobnolistnych, 2 jesiony wyniosłe, 2 dęby szypułkowe, rosnących w szpalerze przy ul. Kościelnej.

Z pełnym opisem obszarów i ich dokładną lokalizacją można się zapoznać w zakładce - Ochrona cennych obiektów przyrodniczych.

Wszelkie uwagi i wnioski dot. proponowanych obszarów chronionych oraz planowanych ograniczeń związanych z korzystaniem z terenu należy kierować na adres: Urząd Miejski w Jaworznie, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa, ul. Grunwaldzka 33, w terminie do 28 marca 2014 r. Osoba do kontaktu: Marcin Tosza tel. 32 61 81 620 lub 668 840 334.

ObrazekObrazekObrazekObrazek