Ochrona zdrowia w Jaworznie

27 maja 2014, 13:02

fot. Fotolia.com

Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywnie zaopiniowała dwa projekty programów z obszaru ochrony zdrowia, realizowane przez miasto Jaworzno. Na wykonanie zadań miasto przeznaczyło ponad 800 tysięcy złotych.

Na uwagę zasłużył projekt "Opieka geriatryczna skierowana na poprawę sprawności osób starszych przewlekle chorych” oraz projekt pn. "Kompleksowa terapia, opieka i pielęgnacja dzieci niepełnosprawnych z terenu Gminy Miasta Jaworzna”.

Pomoc dla starszych

Zarówno w Polce jaki i na całym świecie stale wzrasta liczba osób starszych, co wymaga stworzenia systemu specyficznej i zindywidualizowanej opieki nad nimi. W Jaworznie mieszaka na stałe blisko 17 tys. osób w wieku 64+ , co stanowi ok. 18 proc. populacji. - Występuje konieczność wydatkowania dodatkowych środków z budżetu gminy na realizację opieki rehabilitacyjnej dla osób starszych, u których występują duże deficyty psychofizyczne i społeczne wynikające z istniejących chorób przewlekłych. Celem programu jest poprawa jakości i skuteczności opieki geriatrycznej, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania samowystarczalności osób starszych. Sukcesem prowadzonego od kilku lat programu zdrowotnego jest liczba osób starszych uczestniczących w programie w latach ubiegłych, które dzięki kompleksowej rehabilitacji mogły utrzymać bądź poprawić swoją sprawność fizyczną, w tym zdolność do samodzielnego i bezpiecznego poruszania się oraz samoobsługi – mówi zastępca Prezydenta Miasta, Dariusz Starzycki. Całkowity koszt programu wyniósł 290 tysięcy złotych.

Pół miliona dla dzieci

Ponad 500 tys. zł przeznaczono na realizację projektu ułatwiającego opiekę, rehabilitację i codzienne życie dzieciom niepełnosprawnym z Jaworzna. W naszym mieście żyje ponad 15,5 tys. dzieci do 18 roku życia. Szacuje się, że 10 proc. tej populacji to dzieci z różnego typu niepełnosprawnością. - Zdecydowaliśmy o wdrożeniu programu zdrowotnego dla niepełnosprawnych dzieci, który stanowi uzupełnienie i rozwinięcie  świadczeń, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia- dodaje Dariusz Starzycki. Program przeznaczony jest dla niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością dzieci z terenu naszego miasta w wieku od 3 roku życia do czasu zakończenia edukacji szkolnej. Głównym celem programu jest ograniczenie negatywnych skutków niepełnosprawności u najmłodszych poprzez rozwijanie indywidualnej samodzielności oraz społecznych kompetencji.

Świadczenia w zakresie rehabilitacji leczniczej finansowe przez NFZ gwarantują realizację powyższych zadań tylko przez 6 miesięcy w roku. Program zdrowotny finansowany przez gminę, a realizowany przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy zapewnia ciągłość i kompleksowość świadczeń przez cały rok kalendarzowy.