Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Podpisano porozumienie z UŚ

14 listopada 2014, 08:41

Zdjęcia poniżej - Biuro Prasowe Uniwersytetu Śląskiego - www.us.edu.pl

Zdjęcia poniżej - Biuro Prasowe Uniwersytetu Śląskiego - www.us.edu.pl

W ciągu minionego roku GEOsfera, mimo wstępnej jeszcze fazy projektu, stała się przestrzenią publiczną o niezwykle znaczącym potencjale - zarówno w sferze wypoczynku i rekreacji, jak i nauki. Wsłuchując się w opinie i potrzeby odwiedzających, w ośrodku wprowadzono wiele poprawek i uzupełnień, które pobyt w kamieniołomie czynią bardziej atrakcyjnym i przyjemnym. Natomiast w minioną środę, 12 listopada została sformalizowana wieloletnia, dobra współpraca z Uniwersytetem Śląskim, dzięki czemu wzbogaci się także naukowa działalność ośrodka.

Po oficjalnym zakończeniu robót w ramach projektu pn. "Budowa parku tematycznego - Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, Etap I" i pozytywnym przejściu kontroli NIK, dotyczącej zgodności wykonania inwestycji z założeniami technicznymi planów, miasto nie spoczęło na laurach. Wsłuchując się w opinie osób odwiedzających ośrodek, zdecydowano się wykonać szeregu robót dodatkowych. W ramach prac poprowadzono nowe szlaki komunikacyjne, a także zorganizowano zaplecze sanitarne i dodatkowe miejsca wypoczynku - leżaki przy oczku wodnym oraz zadaszenie do prowadzania zajęć w razie niepogody.

- Najwięcej uwag dotyczyło ogrodu sensorycznego, dla jednych zachwycający zapachami, kolorami i obłokami motyli, dla innych poruszający z uwagi na nieścisłości w opisach roślin - wyjaśnia Agnieszka Bartyzel, kierownik ośrodka. - Niestety błędy nie były możliwe do wykrycia na etapie wysiewu, ale ujawniły się po wejściu roślin w odpowiednią fazę wegetacji. Niezwłocznie po pojawieniu się wątpliwości, ocenę poprawności nasadzeń zlecono aktywnym naukowo botanikom z Uniwersytetu Śląskiego.

To nie pierwszy przypadek współpracy GEOsfery z naukowcami z UŚ-u, już wcześniej  prowadzili oni na terenie ośrodka badania (w tym niezwykle owocne prace paleontologiczne) i praktyki studenckie. Teraz, widząc konieczność naukowego wsparcia i mając na względzie dobrą, trwającą od lat współpracę z przyrodnikami z UŚ-iu, przystąpiono do wzmocnienia i sformalizowania współpracy z Uniwersytetem Śląskim. Podpisana umowa partnerska zakłada m.in. stworzenie na terenie GEOsfery poligonu badawczego dla studentów i pracowników naukowych śląskiej uczelni.

- Na terenie Jaworzna obszary naturalnych siedlisk przeplatają się z terenami silnie przekształconymi antropogenicznie, które paradoksalnie stanowią niezwykle interesujący poligon badawczy. Wyjątkowy charakter przyrody ożywionej i nieożywionej miasta sprawia, że od wielu lat prowadzone są tu badania naukowe i praktyki studenckie z zakresu biologii i geologii - tłumaczy Agnieszka Bartyzel. - Zawarte porozumienie stanowi oficjalne potwierdzenie chęci dalszej współpracy, której podstawowym założeniem jest propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, rozumianego jako dążenie do osiągnięcia równowagi pomiędzy rozwojem społecznym i gospodarczym oraz kulturą, tradycją i ochroną zasobów naturalnych Ziemi. Badania obejmą całe miasto, a zapleczem dla prac kameralnych i wykładów będzie GEOsfera.

Mimo niedługiego okresu działalności, GEOsferę odwiedziło dotychczas już około pięćdziesiąt tysięcy osób, z czego dwa tysiące skorzystało z wykładów i zajęć dydaktycznych oraz warsztatów plenerowych. Wśród zwiedzających znaleźli się mieszkańcy Jaworzna i sąsiednich miast, a także goście z Hiszpanii, Węgier, Niemiec, Czech, Słowacji i Belgii. Obraz ten pozwala mieć nadzieję, że rozwój działalności ośrodka oraz plany na realizację kolejnych etapów projektu spotkają się z akceptacją zarówno odwiedzających to miejsce gości jak i instytucji współfinansujących.

ObrazekObrazekObrazek