Wspólnie dla dobra rowerzystów

5 lutego 2015, 10:37

fot. Fotolia.com

Gdy niedawno okazało się, że plany budowy Zachodniej Obwodnicy Chrzanowa mogą mocno utrudnić połączenie rowerowe między Jaworznem a Chrzanowem, środowisko rowerzystów postanowiło działać. Szanse na realizację postulatów pasjonatów dwóch kółek, zrzeszonych w projekcie pn. Integracja dróg dla rowerów w Jaworznie oraz Stowarzyszeniu Chrzanowskich Cyklistów, są duże, gdyż wsparli ich także prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz burmistrz Chrzanowa Marek Niechwiej.

Zaniepokojenie rowerzystów pojawiło się w momencie, kiedy okazało się, że dla celów budowy chrzanowskiej obwodnicy zaplanowano wykonanie kilkumetrowego nasypu, przecinającego ul.Chełmońskiego, wzdłuż której miała biec trasa rowerowa łącząca Jaworzno z Chrzanowem, a tym samym Śląsk z Małopolską. Obawy są tym bardziej uzasadnione, że zaproponowane obecnie rozwiązania dla pieszych i cyklistów są dalekie od ideału.

- Aby umożliwić pokonanie obwodnicy w tym miejscu, projektanci zaplanowali drogę "przez mękę" - relacjonują członkowie IDR. - Nie tylko rowerzyści jadący ul. Chełmońskiego, ale także piesi (w tym osoby niepełnosprawne) będą musieli wspiąć się na nasyp po kilkunastu schodach (w projekcie brak jest jakichkolwiek pochylni), przejść kilkadziesiąt metrów wzdłuż obwodnicy do zaplanowano przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerów, by po następnych kilkudziesięciu metrach znów zejść po schodach.

Po wspólnych konsultacjach i naradach zespołu Integracji dróg dla rowerów oraz Stowarzyszenia Chrzanowskich Cyklistów, środowisko rowerowe doszło do przekonania, iż przy tak zaplanowanej obwodnicy optymalnym rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie ze schodów i wykonanie tunelu pieszo-rowerowego w nasypie. Propozycje cyklistów poparł prezydent Jaworzna Paweł Silbert, który skierował w tej sprawie pismo do burmistrza Chrzanowa Marka Niechwieja. Także włodarz naszego południowego sąsiada przychylnie spojrzał na zaproponowane rozwiązanie i pomysł rowerzystów przekazał do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Wspólne działania władz Jaworzna i Chrzanowa oraz środowiska rowerowego z obu miast pozwalają mieć nadzieję, że zarządca drogi weźmie pod uwagę zgłaszane postulaty i pomoże w budowaniu spójnej i przyjaznej użytkownikom sieci dróg rowerowych. O postępach tej sprawy oraz nowinkach dotyczących prac nad integracja dróg rowerowych można przeczytać na stronie zespołu IDR - www.idr.jaw.pl oraz na ich fanpagu - www.facebook.com/IDRJaworzno.