Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Po spotkaniu w Długoszynie

1 października 2012, 11:41

Za nami kolejne spotkanie na temat nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. W piątek, 28 września mieszkańcy osiedla Długoszyn rozmawiali także z prezydentem Pawłem Silbertem m.in. o niepokojącej sytuacji potoku Kozi Bród, jak również o kwestiach związanych z podłączeniem do kanalizacji, remontami dróg i innymi sprawami ważnymi dla dzielnicy.

W pierwszej części spotkania Tomasz Jewuła, dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych szczegółowo omówił zasady nowego systemu gospodarowania odpadami, który wejdzie w życie w lipcu przyszłego roku. Mieszkańcy pytali głównie o zasady i założenia nowego systemu, sposób naliczania opłat, a także terminy składania deklaracji.

- Chcemy, by nowe zapisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach były jak najmniej kłopotliwe dla wszystkich. Jednak sprawne wdrożenie nowego systemu uzależnione jest również od wiedzy, jaką mieszkańcy na ten temat będą posiadać - tłumaczył prezydent Paweł Silbert. - Dlatego spotykamy się z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dalsza część spotkania została poświęcona przede wszystkim tematowi zanieczyszczeń wprowadzanych do potoku Kozi Bród przez Garbarnię Szczakowa. Podczas spotkania prezydent szczegółowo przedstawił wszelkie działania administracyjno - prawne jakie do tej pory miasto przeprowadziło w celu ratowania potoku, a także pomocy mieszkańcom, którzy znaleźli się w tej trudnej sytuacji. Dodatkowo po spotkaniu prezydent w osobiście udał się nad Kozi Bród, aby sprawdzić jaka jest sytuacja mieszkańców i rzeki w bezpośrednim sąsiedztwie garbarni. Prezydent zapewnił mieszkańców, że 27 września do Garbarni Szczakowa  wysłano decyzję o cofnięciu pozwolenia wodno - prawnego na wprowadzanie do potoku ścieków przemysłowych. Zapewnił także, że podejmie kolejne stanowcze działania w tej sprawie.

Konsekwencją piątkowego spotkania będzie złożenie przez prezydenta jeszcze w tym tygodniu doniesienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na zanieczyszczaniu potoku Kozi Bród w Jaworznie ściekami przemysłowymi.

Na przełomie czerwca i lipca Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa przystąpił do inwentaryzowania wylotów urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania do potoku ścieków i wód opadowych oraz prowadził kontrole w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w zakładach zlokalizowanych w pobliżu potoku. Wystąpiono również do Marszałka Województwa Małopolskiego i Starosty Chrzanowskiego o weryfikację wydanych pozwoleń wodno-prawnych na korzystanie z wód potoku Kozi Bród poza granicami Jaworzna.

W tym samym czasie w pomoc miasto zaangażowało też mieszkańców, prosząc o zgłaszanie do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego interwencji związanych np. z nieprzyjemnym zapachem unoszącym się nad potokiem. Jaworznianie bardzo aktywnie zareagowali na ten apel i w ciągu trzech miesięcy dyżurni PCZK przyjęli kilkadziesiąt zgłoszeń dot. Koziego Brodu. Każdorazowo na miejsce wskazywane w interwencji wysyłana była jednostka straży pożarnej, która pobierała próbki wody i przesyłała je do analizy laboratoryjnej.

Badania części próbek wykazały zanieczyszczenie potoku substancjami szkodliwymi, w tym wyjątkowo niebezpiecznym chromem. Spowodowało to, że Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w lipcu rozpoczął postępowanie o cofnięcie Garbarni Szczakowa pozwolenia wodno-prawnego na wprowadzanie do potoku ścieków przemysłowych oraz wód opadowych i roztopowych. Decyzja w tej sprawie jest już gotowa i może ona oznaczać (w zależności od tego czy garbarnia się odwoła, czy nie), że zakład będzie musiał znaleźć inny sposób na pozbywanie się swoich ścieków.

Osobne postępowanie administracyjne, mające na celu wstrzymanie użytkowania instalacji Garbarni "Szczakowa", wszczął 19 września Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach. WIOŚ skierował ponadto wniosek do prokuratury w sprawie odprowadzanych przez garbarnię ścieków do potoku Kozi Bród.

W ramach działań zmierzających do poprawy stanu Koziego Brodu, do końca listopada, w toku prac konserwacyjnych wykonywanych przez administratora potoku - czyli Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach, zaczopowane zostaną trzy wyloty urządzeń kanalizacyjnych wpadających do potoku, które nie posiadają właścicieli. Likwidacja „bezpańskich” wypustów pozwoli na wyeliminowanie nielegalnych zrzutów ścieków do potoku. Zlecono także wykonanie badań Państwowemu Instytutowi Geologicznego, które mają ustalić przyczynę bardzo niskich stanów wody w Kozim Brodzie oraz jej nagłych zaników. Ekspertyza powinna  być wydana w grudniu.