Współpraca na rzecz natury

11 maja 2015, 13:04

Realizacja przedsięwzięć z zakresu wzmacniania i odtwarzania zasobów przyrody oraz prowadzenie działań naukowo-badawczych w ramach ekologicznego systemu chowu zwierząt gospodarskich to jedne z głównych obszarów współpracy jaką Jaworzno nawiązało z Instytutem Zootechniki, Śląskim Ogrodem Botanicznym oraz Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Pierwszym etapem wspólnych działań jest sprowadzenie do naszego miasta owiec, które będą wypasane na Sodowej Górze oraz w rejonie Parku Gródek na Pieczyskach.

Oficjalne podpisanie porozumienia o współpracy odbyło się w czwartek - 7 maja, w Instytucie Zootechniki - Państwowym Instytucie Badawczym w Krakowie. Wizyta była także okazją do omówienia zarówno przyszłej współpracy, jak i dyskusji nad już rozpoczętym projektem, dotyczącym wypasu owiec w Jaworznie. Delegacja naszego miasta, w skład której weszli Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek, ks. Mirosław Tosza, którego podopieczni ze Wspólnoty Betlejem będą się zajmowali wypasem owiec oraz Marcin Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich, który zajmuje się koordynacją współpracy ze strony Urzędu Miejskiego, miała szansę odwiedzić przy okazji hodowle zwierząt, z której będą pochodziły owce dostarczone do Jaworzna.

- Projekt dotyczący opieki nad murawami kserotermicznymi, przy wykorzystaniu wypasu owiec, to jedynie pierwszy krok współpracy. Jeśli taki sposób dbania o przyrodę sprawdzi się w naszym mieście koncepcja ta na pewno będzie rozwijana - zapowiada prezydent Tadeusz Kaczmarek. - Mam nadzieję, że dzięki takim działaniom nie tylko poprawi się stan naszego środowiska ale będzie to także duża atrakcja dla samych jaworznian, zadowolonych z możliwości pełniejszego kontaktu z naturą.

Pełny zakres współpracy między sygnatariuszami porozumienia obejmuje szeroki wachlarz zagadnień możliwych do realizacji na przestrzeni kolejnych lat. Nie jest to jednocześnie zbiór zamknięty i jeśli w przyszłości pojawią się perspektywy rozwinięcia już przewidzianych działań to strony zadeklarowały chęć podejmowania nowych wyzwań. Na tą chwilę określono osiem głównych pół współpracy:

1. realizacja wspólnych projektów o zasięgu regionalnym, ponadregionalnym i międzynarodowym, w tym realizacja przedsięwzięć z zakresu wzmacniania i/lub odtwarzania zasobów przyrody a także utrzymania terenów poprzemysłowych;
  2. ochrona zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich;
  3. prowadzenie działań naukowo-badawczych w ramach ekologicznego systemu chowu zwierząt gospodarskich, w tym badań i analiz w zakresie ochrony i utrzymania środowiska przyrodniczego z wykorzystaniem małych przeżuwaczy;
  4. doradztwo w zakresie rekultywacji terenów zdegradowanych poprzez obsiew trawami oraz użytkowania i pielęgnacji terenów zielonych;
  5. organizowanie i prowadzenie edukacji w zakresie: dobrych praktyk rolniczych, ekologicznej i przyrodniczej;
  6. propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, rozumianego jako dążenie do osiągnięcia równowagi pomiędzy rozwojem społecznym i gospodarczym oraz kulturą, tradycją i ochroną zasobów naturalnych Ziemi;
  7. promowanie  idei transferu wiedzy do środowiska gospodarczego;
  8. animowanie i tworzenie sieci współpracy, mających na celu efektywniejsze wykorzystanie potencjału naukowego i kadrowego stron porozumienia.