Inauguracja jaworznickiej Akademii S.O.S.

14 maja 2015, 13:02

Osoby, instytucje i organizacje zaangażowane w rozwój siatkówki młodzieżowej, 7 maja 2015 r. zainaugurowały w Jaworznie działalność Akademii Siatkarskich Ośrodków Szkoleniowych. W projekt włączyło się m.in. siedem jaworznickich szkół oraz reprezentant Polski i Mistrz Świata Oskar Kaczmarczyk, a patronat nad nim objął prezydent Paweł Silbert oraz Polski Związek Piłki Siatkowej.

Poprzez realizację Programu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, Polski Związek Piłki Siatkowej chciał wyjść naprzeciw rosnącemu, szczególnie wśród młodzieży, zainteresowaniu siatkówką. Aby zapewnić młodym ludziom możliwość rozwijania swoich sportowych zainteresowań, PZPS zaproponował udział w projekcie dyrektorom szkół, którzy chcieliby w większym zakresie wprowadzić tę dyscyplinę do swojej placówki. Przyjęte w projekcie założenia przewidują, że każda gimnazjalna szkoła patronacka S.O.S. powołuje Akademię S.O.S. z udziałem szkół niższego szczebla tworząc system szkolenia w mini siatkówce i tym samym przygotowuje młodzież do szkolenia na poziomie gimnazjalnych szkół S.O.S.

W Jaworznie szkołą patronacką zostało Gimnazjum nr 1, które w zakresie sportowego szkolenia młodzieży pozostaje w ścisłej współpracy z UKS-em "Jedynka". Szkołami uczestniczącymi zostały natomiast: Szkoła Podstawowa nr 5, Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 16, Szkoła Podstawowa nr 18, Szkoła Podstawowa nr 19 oraz Szkoła Podstawowa nr 22. Patronami jaworznickiej Akademii S.O.S. zostali Prezydent Miasta Jaworzna oraz Koordynator Województwa Śląskiego PZPS. Ambasadorem i twarzą akademii został reprezentant Polski i Mistrz Świata Oskar Kaczmarczyk.

- Rozmowy o podniesieniu rangi siatkówki na jaworznickim "rynku sportowym" oraz o systemie szkolenia dzieci i młodzieży, podjęliśmy z Panem Oskarem Kaczmarczykiem już w listopadzie zeszłego roku. Teraz omawiane plany mają szanse na realizację - wyjaśnia Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek. - Nie skorzystanie z ogromnej wiedzy i doświadczenia Pana Oskara, który przecież znakomicie zna ten sport nie tylko od strony reprezentacyjnej, ale osiągał także wiele sukcesów na boiskach polskiej ligi, byłoby ogromnym błędem. Głęboko wierzę, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie wychować w Jaworznie kolejne pokolenie mistrzów świata.

Głównym celem partnerów Jaworznickiej Akademii S.O.S. jest prowadzenie wspólnych działań w ramach programu szkolenia dzieci i młodzieży w mini siatkówce i siatkówce, a ich efektem ma być zwiększenie aktywności fizycznej młodych ludzi. Zadanie to ma być realizowane w oparciu o najnowszą wiedzę, teorię i praktykę, zgodnie z projektem szkolenia Siatkarskich Ośrodków Szkoleniowych Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Więcej na temat projektu Siatkarskich Ośrodków Szkoleniowych można przeczytać na stronie www.mlodziezowasiatkowka.pl.