Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

365 reklamówek śmieci

19 czerwca 2015, 14:00

Jeżeli denerwują Was śmieci leżące w Waszym parku, lesie, na szlaku rowerowym, którym lubicie jeździć, to Fundacja Ekologiczna ARKA proponuje bardzo proste działanie. Wybierając się na spacer lub przejażdżkę zabierzcie ze sobą reklamówkę i posprzątajcie. Im więcej osób przyłączy się do akcji, tym czystsze będzie nasze otoczenie.

Motorem napędowym kampanii pn. "365 reklamówek śmieci" jest jednoosobowe działanie prezesa Fundacji Ekologicznej Arka - Wojciecha Owczarza, który w ciągu roku postanowił zebrać 365 reklamówek z odpadami porzuconymi w lasach, w parkach czy nad jeziorami. W ten sposób chce zainspirować społeczeństwo do myślenia, zainicjować dyskusję na temat odpadów opakowaniowych i propagować ideę recyklingu.

- Tytułowa reklamówka jest jedną z najgorszych plag ekologicznych. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych jednorazówek i reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów. A jak długo używamy jedną reklamówkę? Średnio tylko 25 minut! Potem wyrzucamy - mówi prezes Fundacji Ekologicznej ARKA. - Także znamienne jest to, iż nasza jednorazówka - reklamówka - swoją nazwę zawdzięcza reklamie. Czyż w naszych wyborach konsumenckich właśnie reklama, promocja i marketing nie skłaniają nas do postaw i wyborów budujących coraz większą górę, śmieci.

Akcja 365 reklamówek to konkretny efekt ekologiczny: mniej dzikich wysypisk, mniej odpadów zanieczyszczających środowisko i więcej opakowań trafiających do przetworzenia. Kampania daje także szansę na to, że więcej ludzi przyjrzy się odpadom krytycznym okiem. Każdy z nas potrafi zmienić swoje nawyki i codziennymi zachowaniami przyczyniać się do dbania o przyrodę i swoje otoczenie.

- Rocznie po przeciętnym Europejczyku pozostaje ok. 502 kilogramów śmieci. Tylko 38 proc. z nich trafia na wysypisko. Reszta jest spalana, poddawana recyklingowi lub kompostowana. W Polsce na wysypiska trafia aż 70% śmieci, a każdy z nas rocznie "produkuje" ich ok. 315 kilogramów. Czas na zmiany! - podkreśla Wojciech Owczarz.

Recykling, czyli procesy, w których odpady przetwarzane są na nowe produkty to jeden z najlepszych sposobów gospodarki odpadami, ponieważ pozwala używać tych samych materiałów wielokrotnie. Ale recykling wymaga zmiany nawyków - wymaga odpowiedzialnej segregacji odpadów. Bardzo często, zwłaszcza w gospodarstwach domowych i miejscach publicznych segregacja dotyczy zużytych opakowań. Dzięki temu naprawdę oszczędzamy zasoby przyrody i energię, a przede wszystkim zmniejszamy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci.

Do pozytywnych działań może przyłączyć się każdy. Na oficjalnej stronie akcji www.365reklamoweksmieci.pl znajduje się specjalny licznik, do którego można wpisać imię, nazwisko oraz liczbę zebranych reklamówek. Bo razem można znacznie więcej!