Zapraszamy na wykłady

19 października 2015, 11:30

W najbliższy piątek, 23 października w Muzeum Miasta odbędą się dwa wykłady poświęcone ochronie muraw kserotermicznych - jednego z najcenniejszych, a jednocześnie najsilniej zagrożonego elementu środowiska przyrodniczego Europy.

- Murawy kserotermiczne stanowią jedne z najbogatszych zbiorowisk roślinnych w ojczystej florze. Są to zbiorowiska półnaturalne, które powstały dzięki ingerencji człowieka. Ich dzisiejszy byt, przy zanikającej gospodarce kośno-pasterskiej jest zagrożony - tłumaczy Marcin Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich.

Wykłady odbędą się w piątek, 23 października br. w siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna przy ul. Pocztowej 5. Pierwszy wykład, pt: "Bioróżnorodność - Murawy kserotermiczne" odbędzie się o godz. 17.00, a drugi pt. "Podsumowanie I etapu działań związanych z ochroną czynną muraw kserotermicznych na terenie Jaworzna" odbędzie się o godz. 17.45. Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Maślak ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Zadanie realizowane jest w ramach projektu pn. "Czynna ochrona wybranych muraw i gatunków roślin kserotermicznych na terenie Jaworzna" dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.