Nie jest trudna. Wystarczy trochę dobrej woli i konsekwencji. Wystarczy nauczyć się pewnych odruchów, zapamiętać kilka zasad. Nic trudnego. Śmieci segregować potrafią nawet dzieci. Pracy przy tym niedużo, a korzyści dla środowiska - bezcenne.
Produkt staje się odpadem wtedy, kiedy przestaje być nam użyteczny. Należy go wówczas wyrzucić w odpowiednie miejsce, aby nie stanowił dla nas żadnego zagrożenia, dając mu jednocześnie "drugie życie", tj. szansę na to, że odpad znów stanie się użyteczny. Segregując odpady przyczyniamy się do ochrony środowiska. Od 1 lipca segregacja odpadów pozwoli nam także oszczędzać pieniądze.
- Wciąż obowiązujące przepisy nie dopuszczają możliwości obniżenia opłaty za wywóz nieczystości dla mieszkańców, którzy segregują odpady. Przepisy nowej ustawy gwarantują, że opłata za odpady posegregowane będzie niższa. Segregacja to czysty zysk - mówi Tomasz Jewuła, dyrektor Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.
Choć dziś korzyści finansowych dla naszej kieszeni jeszcze nie ma, to odpowiednie gospodarowanie odpadami na pewno korzystnie wpływa na środowisko. Współczesna technologia pozwala dużą część produktów przetworzyć, dzięki czemu zyskują swoje "drugie życie". Powtórne wykorzystanie czy przetwarzanie posegregowanych odpadów znajduje coraz szersze zastosowanie w produktach codziennego użytku. Segregując odpady oszczędzamy zasoby naturalne: wodę energię. Z odpadów mogą powstać np., chusteczki higieniczne, papier toaletowy, kubki, doniczki, kolczyki, kosze, torebki, a nawet meble czy ubrania.
Segregując odpady należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- zawsze zgniataj puszki, kartony i butelki plastikowe przed wrzuceniem do pojemnika,
- wyrzucaj butelki bez nakrętek i korków,
- wybierając się na zakupy zabierajmy ze sobą własne siatki np. lniane, dzięki temu ograniczamy zużycie plastikowych torebek, a przynosimy do domu torby foliowe, warto wykorzystać je, np. jako worki na śmieci,
- jeśli to możliwe kupuj opakowania szklane a unikaj plastikowych, to zdrowsze, bo szkło nie wchodzi w reakcje z przechowywanymi w nich produktami, zwłaszcza z żywnością,
- zwróć uwagę co producent proponuje zrobić z opakowaniem po wykorzystaniu jego zawartości (zobacz znak na opakowaniu),
- do wycierania staraj się używać szmatek wielokrotnego użycia zamiast papierowych ręczników.
Oprócz tych kilku zasad bardzo ważna jest zmiana sposobu myślenia. Nie traktujmy środowiska naturalnego jakby istniało tylko dla nas. Pamiętajmy, że ono ma służyć także kolejnym pokoleniom. Choć wydaje się to proste i logiczne to jednak - patrząc na to, co znaleźć można w lasach - zdaje się nie wszyscy to rozumieją. Wciąż pełno jest dzikich wysypisk, a w przydrożnych rowach nietrudno jest znaleźć rzucone worki ze śmieciami.
- Na szczęście nowe przepisy zakładają, że Gmina wywiezie każdą ilość śmieci, jaka w danym gospodarstwie się pojawi. Jeśli nasz kubeł okaże się w jakimś miesiącu zbyt mały, wystarczy pobrać odpowiednie worki na śmieci - mówi Tomasz Jewuła. - Najzwyczajniej w świecie przestanie się opłacać wywożenie śmieci do lasu.
Jak prawidłowo segregować śmieci?
Pojemnik niebieski (materiały papierowe) - wrzucamy:
- gazety, książki, katalogi, zeszyty;
- papierowe torby i worki;
- papier szkolny, biurowy;
- kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania.
Nie wrzucamy:
- kartonów i tektury pokrytej folią aluminiową (np. opakowania typu tetra pak po mleku, napojach);
- tłustego i zabrudzonego papieru (np. papierowych opakowań po maśle, margarynie, twarogu, kartonów po mleku czy po napojach );
- kalki;
- papieru termicznego i faksowego;
- tapet;
- odpadów higienicznych (np. wacików, podpasek, pieluch).
Przed wrzuceniem papieru do pojemnika należy usunąć wszystkie zszywki, klamerki czy inne elementy metalowe lub plastikowe. Jedna tona makulatury pozwala ochronić przed ścięciem aż 17 drzew.
Pojemnik żółty (tworzywo sztuczne np. plastik, metal) - wrzucamy:
- puste, odkręcone i zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET),
- puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości;
- plastikowe opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach);
- plastikowe zakrętki;
- folia i torebki z tworzyw sztucznych;
- puszki po napojach, konserwach;
- drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. zabawki, narzędzia).
Nie wrzucamy:
- butelek po wszelkich olejach spożywczych i samochodowych;
- opakowań po olejach spożywczych czy silnikowych, smarach;
- styropianu;
- gumy,
- butelek z jakąkolwiek zawartością,
- puszek po farbach czy baterii,
- opakowań po aerozolach, lekach,
- opakowań po środkach chwasto czy owadobójczych,
- sprzętu AGD.
Należy zgnieść butelki przed włożeniem ich do pojemnika. Korki, które powinniśmy odkręcić przed wyrzuceniem plastikowej butelki są dobrze wyceniane w punktach skupu, warto zainteresować się tą sprawą i osobno zbierać nakrętki od butelek.
Plastik jest najbardziej popularną substancją na świecie. Zastąpił on bardzo szybko drewno, metal i wiele innych materiałów ze względu na swoją niższa cenę. Jest jednak mało bezpiecznym tworzywem ze względu na to, że nie ulega biodegradacji, a rozkładając się w glebie tworzy niebezpieczną substancję. Recykling plastiku pozwala przetworzyć go na następny, ograniczając produkcję nowego. Poddając tworzywa sztuczne ponownej obróbce oszczędzamy węgiel, ropę naftową oraz redukujemy zużycie energii elektrycznej.
Dzięki segregacji możliwe jest odzyskanie ogromnej ilości surowców i pieniędzy. Przykładowo: produkując puszkę ze złomu zamiast wyrabiać nową od początku można zaoszczędzić nawet 96 proc. energii, zmniejszyć zanieczyszczenie wody o 97 proc. i zdecydowanie ograniczyć negatywny wpływ jaki ma na środowisko produkcja aluminium.
Pojemnik zielony (szkło kolorowe) - wrzucamy:
- butelki i słoiki szklane po napojach i żywności;
- butelki po napojach alkoholowych;
- szklane opakowania po kosmetykach.
Nie wrzucamy:
- porcelany i ceramiki, a także doniczek;
- żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych oraz reflektorów i izolatorów;
- szkła stołowego, szkła okularowego i szkła żaroodpornego;
- ekranów i lamp telewizyjnych;
- luster;
- szyb samochodowych.
Zadbaj o czystość szkła i nie tłucz go przed wrzuceniem do pojemnika. Szkło można przetworzyć w całości i nie potrzebuje dodatkowych elementów by powstał z niego kolejny produkt. Wytwarzanie produktów pochodzących z recyklingu szkła jest mniej energochłonne.
Pojemnik biały (szkło bezbarwne) - wrzucamy:
- butelki, słoiki po napojach i żywności;
- butelki po napojach alkoholowych;
- szklane opakowania po kosmetykach.
Nie wrzucamy:
- porcelany i ceramiki, szkła stołowego;
- żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych;
- reflektorów i izolatorów;
- szkła żaroodpornego, szkła okularowego, szyb samochodowych i okiennych;
- doniczek i luster;
- ekranów i lamp telewizyjnych.
Źródło: www.naszesmieci.pl