Pozornie niegroźne ukąszenie kleszcza często bywa lekceważone, nie każdy jednak wie, że może ono być przyczyną poważnej choroby - boreliozy. Jak podają statystyki z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na tą niebezpieczną chorobę. Dlatego w mieście już po raz kolejny organizowane są bezpłatne badania dla wszystkich, którzy byli lub podejrzewają, że mogli zostać ugryzieni przez kleszcza.
Badania zaplanowano na wtorek - 6 listopada - i będą się one odbywały od godz. 7.30 w budynku poradni specjalistycznych przy jaworznickim Szpitalu (ulica Chełmońskiego 28). Bezpłatnym badaniom krwi w kierunku boreliozy będzie się mógł poddać każdy chętny, trzeba jednak pamiętać, że ilość pacjentów ograniczona jest do 200 osób. Decydować będzie kolejność zgłoszeń! Bardzo prosimy o zabranie dokumentu tożsamości wraz z numerem pesel.
- Wiele osób lekceważy fakt ugryzienia przez kleszcza, nie zdając sobie sprawy, jak poważne niesie to za sobą konsekwencje - mówi Elżbieta Galas z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego. - Choroba jest bardzo groźna i może ujawnić się dopiero po kilku latach, dlatego już dziś zachęcamy do skorzystania z organizowanych przez miasto bezpłatnych badań.
Borelioza nazywana też bywa krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme. To wyjątkowo groźne schorzenie przenoszone zazwyczaj przez kleszcze jest jednym z głównych powodów nasilenia się epidemii chorób przewlekłych obserwowanych na całym świecie. Jej przebieg można podzieli na trzy etapy.
Etap infekcji zlokalizowanej:
- rumień wędrujący - w miejscu ukąszenia przez kleszcza pojawia się rumieniowa zmiana na skórze (często przemieszczająca się obwodowo); występuje nie we wszystkich przypadkach choroby,
- naciek limfocytarny - może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, wygląda jak "banieczka" wypełniona płynem zawierającym borrelie. Wygląd zbliżony do odcisku, lecz występuje w miejscach zazwyczaj nie narażonych na odciski (np. płatki uszu),
- objawy grypopodobne.
Etap infekcji rozproszonej:
- nawracające dolegliwości stawowe,
- objawy podrażnienia lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych,
- zapalenie mięśnia sercowego.
Etap infekcji przewlekłej:
- niedowład, porażenie nerwów obwodowych,
- zaburzenia czucia,
- zaburzenia psychiczne,
- zaburzenia pamięci,
- zanikowe zapalenie skóry,
- bóle mięśniowo-stawowe,
- przewlekłe zmęczenie.
Więcej na temat choroby na www.borelioza.org