Góry nasze Góry 2015

2 grudnia 2015, 08:17

Już po raz czternasty Oddział PTTK w Jaworznie zorganizował w tym roku konkurs pt.: "Góry nasze Góry" dla uczniów jaworznickich szkół. Praktyczny etap konkursu, w ramach którego młodzież zdobywała górskie szczyty w różnych zakątkach Polski, trwał od marca, a jego finałowy etap teoretyczny miał miejsce 19 listopada w Urzędzie Miejskim.

Pierwszy etap konkursu polegał na przemierzaniu górskich szlaków i zdobywaniu szczytów, co zostało udokumentowane przez zdobyte punkty, potwierdzone w książeczkach GOT. Specjalne znaczenie, a jest to już tradycją, miał udział drużyn w Rajdzie Górskim Oddziału PTTK pt.: „Spełnione Marzenia”. Zgodnie z dwunastoletnią już tradycją, rajd ten odbył się w Beskidzie Małym, tak więc to pasmo górskie stało się głównym motywem przewodnim całego konkursu.

Etap drugi - teoretyczny jako finał konkursu odbył się 19 listopada na sali obrad Urzędu Miasta. O tym jak trudny i wymagający był to konkurs niech świadczy fakt, że przystąpiło do niego tylko 7 placówek, w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjalnych. Część pierwsza tego etapu polegała na pracy z mapą. Uczestnicy, w trzyosobowych drużynach, rozwiązywali zadania dotyczące m. in.: poszukiwania punktów na mapie oraz pomiaru odległości pomiędzy wskazanymi punktami – i tu przydała się matematyka. W drugiej części zmagań przystąpiono do indywidualnych odpowiedzi ustnych na zestaw trzech pytań. Uczestnicy mogli losować zestawy łatwe i trudne, więc w tym punkcie taktyka i ryzyko odgrywały dużą rolę. Wszystkie pytania konkursowe przygotował organizator konkursu Jerzy Zięba.

Po podliczeniu punktów okazało się, że w klasyfikacji generalnej szkół podstawowych najlepsza okazała się SP-19, drugie miejsce zajęła SP-8, a trzecia była SP-16. Z kolei w kategorii szkół średnich wygrało Gimnazjum nr 1 przed Gimnazjum nr 9.

Z kolei wyniki indywidualne przedstawiają się następująco:

Szkoły podstawowe

1. Jan Szczepański – SP-19
  2. Filip Chałupka – SP-8
  3. Konrad Boroński – SP-8

Gimnazja

1. Kacper Zastrzeżyński – Gim. 9
  2. Julia Bolek – Gim. 1
  3. Wiktor Gamrat – Gim. 9

W rozdaniu nagród, pucharów i dyplomów laureatom konkursu wziął udział Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Karczmarek, który pogratulował wszystkim finalistom wiedzy i zdobywania górskich szczytów. Wytrwałości, wiedzy i kondycji wszystkim uczestnikom, gratulowali także organizatorzy konkursu i już zapraszali do przyszłorocznych zmagań.