Uchwała antysmogowa przyjęta

24 kwietnia 2017, 12:45

fot. www.fotolia.com

7 kwietnia br. Sejmik Województwa Śląskiego przegłosował uchwałę antysmogową dla całego województwa śląskiego. Wśród najważniejszych założeń uchwały znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery.

Sama uchwała nie zakazuje jednak spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

Uchwała antysmogowa to regulacja prawna, która będzie dotyczyć wszystkich użytkowników kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe w Śląskiem od 1 września br., a więc:

• mieszkańców,
  • prowadzących działalność gospodarczą (kotły o mocy do 1 MW),
  • właścicieli budynków wielorodzinnych,
  • spółdzielnie, wspólnoty,
  • samorządy lokalne.

Uchwała antysmogowa wskazuje rodzaj urządzeń grzewczych dopuszczonych do stosowania oraz rodzaj paliw zakazanych do stosowania, czyli w czym można spalać i co można spalać.

Realizacja uchwały antysmogowej ma doprowadzić do poprawy jakości powietrza w regionie, a tym samym przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i większego komfortu życia.

Szczegółowe informacje w załącznikach poniżej.