Park Nowych Mieszkańców otwarty!

21 maja 2017, 13:46

Najmłodsi jaworznianie wraz ze swoimi rodzicami uroczyście zainaugurowali otwarcie w Jaworznie Parku Nowych Mieszkańców.

Najmłodsi jaworznianie wraz ze swoimi rodzicami uroczyście zainaugurowali otwarcie w Jaworznie - Parku Nowych Mieszkańców. W ramach tego przedsięwzięcia w niedzielę, 21 maja, posadzono pierwszych kilkadziesiąt dębów, na których zawisły tabliczki z imionami dzieci.

Aleks, Aurelia, Zofia, Maria, Maksymilian, Karolina, Wiktoria, Weronika, Antonii czy Adam - to tylko niektóre z imion dzieci, które jako pierwsze stały się "posiadaczami" własnego drzewa w nowym miejskim parku. Park Nowych Mieszkańców (Nowa Chrząstówka) to ok. 7-hektarowa działka między budowaną aktualnie Obwodnicą Północną a wzgórzem Chrząstówka. Obecnie jest tam pole uprawne, jednak dzięki pomocy jaworznickich rodzin w tym miejscu powstaje Park Nowych Mieszkańców.

- Ten park jest niezwykły ze względu na to, że dedykujemy go nowym mieszkańcom Jaworzna - mówi zastępca prezydenta Monika Bryl. - Każde dziecko, które urodziło się w obecnej kadencji jaworznickiego samorządu, będzie mogło wybrać sobie drzewo posadzone w nowym parku. Drzewa będą nosiły tabliczki z imionami dzieci.

W przyszłości planowane jest posadzenie pozostałych drzew oraz krzewów w Parku Nowych Mieszkańców łącząc go z parkiem Chrząstówka.

- Bez pomocy jaworznian nie założylibyśmy nowego Parku. Miejsca, które dzięki ludziom będzie tworzyć historię Jaworzna - mówi prezydent Jaworzna Paweł Silbert. Park Nowych Mieszkańców to nie tylko teren do rekreacji, wypoczynku, teraz to również początek nowej miejskiej tradycji i integracji rodzin. Druga edycja Święta Rodziny pokazała, że mieszkańcy chcą razem spędzać czas, zawiązując nowe przyjaźnie i znajomości. Teraz kolejna atrakcyjna przestrzeń miejska, której początek daliśmy sadząc dęby, będzie do tego świetną okazją.

***

Park Chrząstówka znajduje się niedaleko ulicy Chełmońskiego w pobliżu Szpitala Wielospecjalistycznego. Kiedyś było to popularne miejsce spacerów wielu mieszkańców Jaworzna. W 2016 roku podjęto starania zmierzające do ponownego zagospodarowania tej przestrzeni. Podjęto wówczas działania polegające na zagospodarowaniu przyrody i uporządkowaniu terenu parku Chrząstówka, którego celem jest uzyskanie najdogodniejszego miejsca do korzystania z walorów przyrody, jak najszerszej społeczności. Inwestycja  ta służyć będzie wypoczynkowi, rekreacji, uprawianiu sportu i obcowaniu z przyrodą.

W ramach programu pn. "Zagospodarowanie terenów zieleni w Jaworznie - Park Chrząstówka" (planowany termin zakończenia prac - czerwiec 2017 r.) zaplanowano m.in. remont oraz uporządkowanie ciągów pieszych i alejek parkowych, wykonanie oświetlenia parku wraz z iluminacją świetlną wybranych obiektów, a także wykonanie ścieżki przeszkód.

Zgodnie z założeniem programu wyznaczona zostanie również ścieżka dydaktyczna - ornitologiczna. Mieszkańcy pobliskich okolic będą mogli przyjść, by poobserwować przyrodę, poznać ptactwo zamieszkujące drzewa i krzewy parku oraz będą mogli przeczytać ważne informacje na temat ptaków z tablic informacyjnych. Wyznaczona będzie również ścieżka biegowa Street Workout oraz siłownia zewnętrzna "fit".

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek