Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Rekordowy spływ Białą Przemszą

4 czerwca 2019, 11:34

fot. MCKiS Jaworzno

fot. MCKiS Jaworzno

270 osób wzięło w weekend udział w III Ogólnopolskim Spływie Kajakowym Białą Przemszą. To dotychczasowy rekord frekwencji w organizowanym przez Miejskie Centrum Kultury i Sportu wraz z  Fundacją Tołhaj GDK i Urzędem Miasta Jaworzna wydarzeniu.

Jaworznicki spływ cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród kajakarzy w całej Polsce. Przy okazji każdej z edycji podkreślają oni, że impreza organizowana jest na najwyższym poziomie, a walory Białej Przemszy są nie do przecenienia.

- Kajakarze bardzo lubię Białą Przemszę, bo to fantastyczna, urokliwa, nizinna, zwałkowa rzeka. Od uczestników płyną do nas wyjątkowo dobre opinie dotyczące organizacji, co bardzo mnie cieszy. Sam zresztą mogę potwierdzić, że nasza współpraca z MCKiS-em i Urzędem Miejskim układa się świetnie - podkreśla Mariusz Sikora z Fundacji Tołhaj GDK, komandor spływu.

W tym roku baza spływu, w związku z pracami rewitalizacyjnymi trwającymi na terenie OWR Sosina, zlokalizowana była na stadionie miejskim przy ul. Moniuszki. Pierwszy dzień (piątek, 31 maja) przeznaczony był na aklimatyzację i integrację uczestników. W sobotę, 1 czerwca o godz. 9.15 odbyło się uroczyste otwarcie spływu, w którym uczestniczyli Paweł Silbert, prezydent naszego miasta, który objął wydarzenia honorowym patronatem oraz Sebastian Kuś, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Sportu. Sobotni odcinek zlokalizowany był w Sławkowie. Kajakarze startowali w okolicy tamtejszego Miejskiego Ośrodka Kultury, a kończyli zmagania przy Piernikarce. Po powrocie do bazy zorganizowana była impreza dla dzieciaków z okazji ich święta oraz wieczorna integracja uczestników przy muzyce.

W niedzielę kajakarze startowali ze Sławkowa i płynęli do sosnowieckich Maczek. Ten odcinek, podobnie jak sobotni, miał ok. 8 km. Tym razem do kajaka, razem z dyrektorem Sebastianem Kusiem, wsiadł również prezydent Paweł Silbert, który po przepłynięciu tego etapu wziął udział w ceremonii kończącej tegoroczny spływ.

Jaworznianie pokochali kajaki

Nawiązanie przez Jaworzno współpracy z Fundacją Tołhaj GDK oraz pozostałymi miejscowościami, które leżą nad Białą Przemszą przynosi wymierne, bardzo pozytywne efekty. Spływ Białą Przemszą jest bardzo dobrze zorganizowaną i świetnie ocenianą imprezą. Powstaje też profesjonalna infrastruktura dla kajakarzy (np. w Jaworznie ze środków budżetu partycypacyjnego zbudowane zostały dwie przystanie kajakowe) a w 2020 r. ma zostać otwarty pierwszy szlak turystyki rowerowej. Porozumienie w tej sprawie zawarli 15 września 2018 r. w Sławkowie przedstawiciele Jaworzna, Sosnowca, Sławkowa, Dąbrowy Górniczej i Bukowna. Sygnatariuszem dokument była też fundacja Tołhaj GDK, która już intensywnie pracuje nad profesjonalnym wyznaczeniem szlaku. Jego oficjalne otwarcie mogłoby zbiec się w czasie z przyszłorocznym Ogólnopolskim Spływem Kajakowym Białą Przemszą.

Tworzenie infrastruktury dla kajakarzy ma w naszym mieście uzasadnienie, bo jaworznianie wielokrotnie udowadniali, że pokochali kajaki. Oprócz spływu Białą Przemszą, do którego zgłaszają się bardzo licznie, chętnie biorą też udział w „Flisie na Przemszy”, organizowanym przy współudziale miast, przez które rzeka przepływa. Kolejną, czwartą już, edycję tego spływu zaplanowano na sobotę, 8 czerwca. Również Jaworznickie Regaty Kajakowe, których sześć edycji odbyło się do tej pory na terenie OWR Sosina, cieszą się zarówno świetnymi opiniami kajakarzy jak i bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku, ze względu na rewitalizację zbiornika, wydarzenie nie mogło zostać zorganizowane. Możemy być jednak pewni, że po zakończeniu ogromnej, wartej 33 mln. zł. inwestycji na Sosinie, kajakarze wrócą na jaworznicki akwen bardzo zadowoleni.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek