Złoto, srebro i brąz dla jaworznian

26 kwietnia 2013, 09:25

W XI Mistrzostwach Polski Sportowego JiuJutsu, które odbyły się w ubiegły weekend w Krośnie Odrzańskim, wzięło udział blisko stu zawodników z 17 ośrodków sztuk walki. Wśród startujących znalazło się trzech seniorów reprezentujących Jaworznicką Szkołę Walki Wręcz Guja Jiujutsu - Tomasz "Sanczez" Martyka, Paweł "Gilotyna" Miąsko oraz Tomasz Jamróz, którzy wywalczyli trzy medale.

Startujący w konkurencji "mocowania Jiujutsu" Tomek Martyka z GujaKan Jaworzno najpierw zwyciężył reprezentanta gospodarzy Mirona Starosielca, niestety w kolejnej walce, pomimo prowadzenia, musiał ostatecznie "odklepać", uznając wyższość Ireneusza Dziekały z Jeleniej Góry, który ostatecznie zajął trzecie miejsce w licznie obsadzonej wadze ciężkiej do 90kg. Nie powiodło się również Tomaszowi Jamrozowi, który startując w "walce sportowej Jiujutsu" już w pierwszym pojedynku trafił na faworyta kategorii super ciężkiej Andrzeja Gawrysiaka z Łodzi i przegrał swoją walkę.

"Jaworznicką" konkurencją okazała się "wolna samoobrona" polegająca na odpieraniu przez 2 minuty ataków ze strony przeciwnika uzbrojonego m.in. w pałkę, nóż i broń palną. Paweł Miasko zdobył w niej złoty medal a Tomasz Martyka srebrny. Brąz przypadł instruktorowi Kempo z Chojnic – Romanowi Wieszeniowi.

W pojedynku decydującym o wejściu do finału samoobrony sportowej para z Jaworznickiej Szkoły Walki Wręcz Guja Jiujutsu, w składzie Paweł Miąsko i Tomasz Martyka, uległa zawodnikom z Krosna Odrzańskiego i ostatecznie zajęła 3 miejsce w tej konkurencji.

Gospodarzem XI MP Sport Jiujutsu 2013 był klub sportowy "Satori" z Krosna Odrzańskiego, którego liderem jest mistrz Mirosław Glaz, specjalizujący się w samoobronie jujutsu. Finały rozegrano wieczorem w ramach Gali Sztuk Walki, w której z pokazem z swoich umiejętności wystąpili przedstawiciele aikido z Zielonej Góry, kenjutsu z Nowego Brzeska, samoobrony jujitsu z Krosna Odrzańskiego, sportowego kenjutsu z Inowrocławia oraz Guja Jiujutsu z Jaworzna.

Na trybunach krośnieńskiej hali zasiedli przedstawiciele lokalnych władz na czele z przewodniczącym komisji sportu sejmiku lubuskiego Czesławem Fiedorowiczem oraz starostą powiatu krośnieńskiego Robertem Pawłowskim, nie zabrakło burmistrza Krosna Odrzańskiego Marka Cebuli. Sędzią głównym mistrzostw był prezes POJ mistrz Tomasz Guja z Jaworzna.

Prestiżowa impreza stanowiąca kwalifikacje do Kadry POJ przebiegła bez zakłóceń z zachowaniem zasad fair play. Najlepszym zawodnikiem MP został Tomasz Dańko z Przemyśla a zawodniczką Anna Sikora ze Szczytna.

***

W ramach XI Mistrzostwa Polski Sportowego JiuJutsu rozegrano cztery konkurencje, tj.: walkę sportową Jiujutsu, mocowanie Jiujutsu, samoobronę sportową Jiujutsu oraz wolną samoobronę Jiujutsu.

Walka sportowa Jiujutsu – regulamin dopuszcza stosowanie ciosów, kopnięć i rzutów. Skutecznie wykonana dźwignia, duszenie, ucisk mięśnia brzuchatego łydki lub dwugłowego ramienia kończy starcie przed upływem czasu walki, który wynosi 2 razy po 2 minuty.

Samoobrona sportowa Jiujutsu – pojedynki pomiędzy parami zawodników prezentujących techniki obronne przed uchwytami, uderzeniami i atakami przy użyciu broni (kija, noża, broni palnej).

Mocowanie Jiujutsu (Grappling) – walka prowadzona jest głównie w parterze. Punktowane są rzuty oraz pozycja dominująca (siad okrakiem na przeciwniku). Skutecznie wykonana dźwignia, ucisk mięśnia brzuchatego łydki lub duszenie kończy walkę przed upływem czasu walki, który wynosi 4 minuty.

Wolna samoobrona Jiujutsu – zawodnik ma za zadanie obezwładnić atakującego go przeciwnika w sposób nie powodujący obrażeń.

Wyniki:

Mistrzowie Polski sportowego Jiujutsu - Krosno Odrzańskie 2013

1. Kamil Hornowski (Szczytno) - waga najlżejsza (-65 kg)
  2. Piotr Hryniewicz (Świebodzin) - waga lekka (-70 kg)
  3. Jacek Sawicki (Świebodzin) – waga średnia (-77 kg)
  4. Tomasz Dańko (Przemyśl) - waga półciężka (-85kg)
  5. Jacek Szewczak (Szczytno) - waga ciężka (-100 kg)
  6. Andrzej Gawrysiak (Łódź) - waga super ciężka (+100 kg)
  7. Anna Sikora (Szczytno) – seniorki open
  8. Paweł Miąsko (Jaworzno) - wolna samoobrona
  9. Anna Szopna i Paweł Glaz (Krosno Odrzańskie) - samoobrona sportowa

Mistrzowie Polski w mocowaniu Jiujutsu (grappling w kimonach):