O GEOsferze, a zwłaszcza o jej walorach przyrodniczych oraz potencjale turystycznym, dyskutowano podczas konferencji, która odbyła się 9 maja br. w Hotelu Pańska Góra w Jaworznie. W trakcie spotkania przedstawiciele różnych dziedzin nauk przyrodniczych skonfrontowali konserwatorskie podejście do ochrony przyrody z możliwością kreatywnego korzystania z jej zasobów - a wszystko to na przykładzie kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie.
Powstający na terenie kamieniołomu Ośrodek Edukacji Ekologiczno - Geologicznej GEOsfera jest pierwszą w Polsce próbą wypracowania modelu wykorzystania przestrzeni przemysłowej i eksponowania jej atrakcyjności przyrodniczej. Podczas konferencji ocenie poddane zostały walory edukacyjne otoczenia i sens tworzenia w tym miejscu ośrodka edukacji.
W programie konferencji znalazły się min. wizyta na terenie kamieniołomu Sadowa Góra oraz liczne wykłady zaproszonych gości. Swoje spostrzeżenia, wizje i ocenę potencjału przyrodniczego miejsca zaprezentowali: dr hab. prof. UŚ Barbara Tokarska - Guzik, prof. dr hab. Jerzy Puchalski, dr Leszek Trząski, dr hab. prof. UŚ Andrzej Czylok, dr inż. Michał Krobicki, mgr Paweł Woźniak, oraz dr Jerzy Nita.
O szczegółach projektu można przeczytać w zakładce GEOsfera.