Park w nowej odsłonie

21 maja 2013, 08:00

Strefa zabaw z atrakcjami dla najmłodszych, aktywna - dla osób jeżdżących na rolkach czy uprawiających nordic walking oraz relaksu - coś dla osób starszych, które przede wszystkim oczekują ciszy i spokoju. Do tego plenerowe spotkania przy muzyce. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, tak może wyglądać park im. Lotników Polskich na Osiedlu Stałym.

- Dzisiejszy wygląd parku daleki jest od ideału. Mam tego świadomość - tłumaczy zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek. - Na taki stan rzeczy zbiegło się wiele czynników, a jednym z nich jest nieuregulowana kwestia własności terenów parku, które w zdecydowanej większości należą do Lasów Państwowych. Dzisiaj Gmina dzierżawi tylko część z nich.

Miasto starało się o wykup tych gruntów, jednak cena przedstawiona przez Lasy Państwowe okazała się zbyt wysoka.

- Proponowaliśmy zamianę oferując zalesione tereny gminne. To rozwiązanie z kolei nie zostało zaakceptowane przez Lasy Państwowe - mówi prezydent Kaczmarek. - Mając jednak na uwadze znaczenie parku dla mieszkańców - nie tylko Osiedla Stałego, ale całego miasta, chcemy odmienić jego oblicze i spowodować, by było to miejsce dla wszystkich jaworznian.

By do parku "wróciło życie" miasto chciałoby połączyć w tym miejscu kilka funkcji i utworzyć trzy strefy: zabaw, gdzie centralnym punktem będą atrakcje dla najmłodszych, aktywną - dla osób jeżdżących na rolkach i uprawiających nordic walking oraz relaksu - dla osób starszych, które przede wszystkim oczekują ciszy i spokoju. Ale to jeszcze nie wszystko...

- Myślimy o ponownym uruchomieniu sceny w parku. Oczywiście nie w takiej formie, jak wygląda teraz, gdyż obecna wymaga remontu i adaptacji do nowych funkcji - dodaje Tadeusz Kaczmarek. - Chcielibyśmy wesprzeć także inicjatywę zlokalizowania w parku pomnika upamiętniającego Lotników Polskich.

Bardzo ważne jest to, że już na etapie projektowania miasto chce zaprosić do współpracy mieszkańców, by dowiedzieć się, jakie funkcje powinno według nich spełniać to miejsce. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - w tym roku powstanie ogólna koncepcja zagospodarowania parku i projekt architektoniczny dla pierwszej strefy, a nowe elementy pojawią się tam już w 2014 r.