Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Zagrali w Turnieju Pamięci Wenancjusza Plesa

22 listopada 2021, 11:44

Zagrali w Turnieju Pamięci Wenancjusza Plesa

Zagrali w Turnieju Pamięci Wenancjusza Plesa

Ponad dwadzieścia drużyn piłkarskich zagrało w I Turnieju ku Pamięci Honorowego Prezesa PSS SALOS - Wenancjusza Plesa. Dwudniowe zmagania wygrała drużyna Pulmon Negro. Gratulacje zawodnikom złożyli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Łukasz Kolarczyk i Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki.

Turniejowa rywalizacja  trwała dwa dni i wzięło w niej udział ponad dwadzieścia drużyn piłkarskich. To uhonorowanie wieloletniej pracy Wenancjusza Plesa, jaworznianina, który pośmiertnie został odznaczony tytułem "Zasłużony dla Miasta Jaworzna".

Wyniki turnieju:

  • 1.Pulmon Negro,
  • 2.Zgoda Byczyna,
  • 3.AKF Ślonsk.

Najlepszy zawodnik turnieju - Szymon Chrapek (Zgoda Byczyna)
Najlepszy bramkarz turnieju - Przemysław Adamus  (Pulmon Negro)
Król strzelców turnieju - Grzegorz Misterka (AKF Ślonsk)
Zawodnik młodego pokolenia - Michał Kamiński (Chłopaki z kościołów)

***

Wenancjusz Ples

Wenancjusz Ples urodził się 15 maja 1943 roku w Jaworznie. W 1962 roku zdał egzamin mistrzowski malarza w Krakowie. W latach 1962-66 pracował w oddziale budowlanym Kopalni Węgla Kamiennego "Komuna Paryska", z przerwą na zasadniczą służbę wojskową. W latach 1966-77 był zatrudniony w Zakładach Chemicznych "Organika Azot", a następnie do 2003 roku w "Budostalu" Kraków.

Pasją życia Wenancjusza Plesa była piłka nożna. Jako bramkarz bronił barw jaworznickich klubów "Górnik" i "Azotania" Jaworzno. Pracując na Węgrzech w latach 1977-90 był współzałożycielem i prezesem wielosekcyjnego klubu sportowego dla polskich pracowników. Uczestniczył także w organizacji życia kulturalnego. Stworzył tam amatorską ligę piłki nożnej. Po powrocie do kraju w 2002 roku włączył się w działalność Stowarzyszenia Lokalnego Salezjańskiej Organizacji Sportowej, które zostało przekształcone w Piłkarskie Stowarzyszenie Sportowe "Salos". Tam przez kilkanaście lat był wiceprezesem, zaś od 2015 roku Honorowym Prezesem PSS "Salos".

To dzięki niemu oraz osobom skupionym wokół Niego, skromna amatorska liga przekształciła się w prężnie działające stowarzyszenie, które organizuje popularne w Jaworznie i nie tylko rozgrywki piłkarskie dla amatorów. Wenancjusz Ples przez lata zaliczał się do filarów życia sportowego Jaworzna, kochał sport i poświęcił mu większość swojego życia. We wszystko co robił wkładał całe serce. Był człowiekiem zaangażowanym bez reszty, którego nie można zapomnieć. Jego uśmiech i znane powszechnie poczucie humoru niejednokrotnie pozwalały znaleźć wyjście z konfliktów i problemów.

ObrazekObrazekObrazekObrazek