GEOsfera nabiera życia (fotogaleria)

27 sierpnia 2013, 09:50

W kamieniołomie Sodowa Góra coraz lepiej widać efekty trwających tam prac, w ramach których powstaje centrum edukacji geologiczno - ekologicznej pn. GEOsfera. Lokalizacja i walory krajobrazowe tego miejsca dają szansę na urządzenie wyjątkowego obiektu wyróżniającego Jaworzno - atrakcyjnego dla osób szukających ciekawego miejsca do wypoczynku i amatorów geoturystyki ze Śląska, Zagłębia i Małopolski.

Obecnie na terenie kamieniołomu pracuje kilka ekip: budowlańcy, elektrycy i ogrodnicy. Powstaje budynek dydaktyczny, pawilon riplemarków, zbiornik wodny, grilowisko, tor rowerowy i plac zabaw. Wszystkie elementy zostaną skomunikowane oświetlonymi szlakami pieszymi, przystosowanymi do poruszania się na wózkach inwalidzkich i przyjaznych dla dziecięcych spacerówek.

W tym tygodniu wyłoniono zwycięzców konkursów na wykonanie modeli triasowych "dinozaurów", więc w najbliższym czasie prace rozpoczną również rzeźbiarze i odlewnicy. Dwanaście figur zwierząt w formie odlewów z brązu stanie wzdłuż szlaków pieszych. Planowana jest również precyzyjna rekonstrukcja biocenozy triasowego morza wewnątrz budynku dydaktycznego.

- Bardzo dużą rolę przywiązujemy do wysokiego poziomu merytorycznego elementów związanych z funkcjami dydaktycznymi. Wszystkie działania w tym zakresie są konsultowane z autorytetami w zakresie geologii (głównie paleontologii), botaniki i zoologii - wyjaśnia Agnieszka Bartyzel, geolog powiatowy. - Geosfera nie ma być kolejnym dinoparkiem, a miejscem rekreacji z przyjazną edukacją w tle. Prace postępują planowo i w następne wakacje przywitamy zwiedzających w pełnej gotowości.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek