Rynek.Od.Nowa

Po szeregu remontów prowadzonych na uliczkach przylegających do rynku w latach poprzednich, w listopadzie 2012 r. rozpoczęły się główne prace związane z przebudową najważniejszego placu w Jaworznie.

W pierwszym etapie robót z płyty rynku usunięto akacje, które przeszkadzały w rozpoczęciu konkretnych prac remontowych (w zamian za nie zostanie posadzonych 30 nowych drzew na placu po szybie Kościuszko i na przebudowanej płycie rynku) oraz przystąpiono do rozbiórki starych nawierzchni. Następnie przebudowano całą infrastrukturę podziemną, by w końcu przystąpić do wykonania nowej nawierzchni, z fontannami, elementami małej architektury, zieleni i oświetlenia rynku.

W ramach inwestycji na jaworznickim rynku pojawiły się dwa symbole naszego miasta. Najpierw - w czwartek, 18 kwietnia 2013 r. - jaworzniccy pierwszoklasiści i harcerze wraz z prezydentem Pawłem Silbertem posadzili na rynku dziewięciometrowy jawor. Cztery miesiące później pod drzewem usiadł drugi z drwali, będących elementem jaworznickiego herbu. Dołączył on do swojego "kolegi", który od 2012 roku dumnie stoi na rondzie, na ul. Matejki. W sylwestrową noc - 31 grudnia 2013 r., tuż przed północą pod płytą nowego rynku została także umieszczona kapsuła czasu, w której znalazły się pamiątki dotyczące Jaworzna. "Sarkofag" zostanie otwarty dopiero w 2113 roku.

Zupełnie nowy rynek, na którym znajdują się m.in. wieża mediów, zegar wodno-słoneczny, fontanny, skoczki wodne i miejskie symbole można oglądać od listopada 2013 r. Dzięki inwestycji rynek dorównał estetyką bibliotece i muzeum, a całość stała się prawdziwym centrum miasta.

Projekt Rynek Od.Nowa realizowany był dzięki unijnej dotacji w wysokości 13 mln zł.

Więcej na temat projektu oraz prowadzonych prac można dowiedzieć się na stronie na http://www.rynekodnowa.pl.