Miasto Twarzą do Autostrady - Etap I

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Miasto Twarzą do Autostrady to największy w historii Jaworzna projekt drogowy.

Jego głównym celem jest zapewnienie szybkiego i bezpiecznego przejazdu przez miasto, a także podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej miasta przez umożliwienie łatwego, szybkiego i bezkolizyjnego dostępu do autostrady A4 i drogi ekspresowej S1 oraz wzmocnienie układu drogowego śródmieścia. Całkowity koszt projektu to około 400 milionów złotych.

Prace w ramach I etapu, które polegały na budowie Trasy Śródmiejskiej między ul. Krakowską na Borach a ul. Olszewskiego realizowały dwie firmy - Mitex S.A. Oraz Budimex-Dromex S.A. Nowym odcinkiem drogi krajowej nr 79 jaworznianie mogą jeździć od stycznia 2008 r.

Budowa I Etapu MTdA kosztowała 23 miliony złotych. Z tego 14,3 mln miasto  pozyskało ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 1,5 mln zł ze środków Funduszu dla Śląska, 2,5 mln dotacji z budżetu państwa.