Współpraca z Yiwu (Chiny)

Obrazek

Kontakty Jaworzna z chińskim miastem Yiwu rozpoczęły się w sierpniu 2010 r., w miesiąc po otwarciu Chińskiego Centrum Handlu Hurtowego. Wtedy do Jaworzna przyjechała delegacja z Yiwu. Miasta określanego jako jedno z największych na świecie centrów handlu hurtowego.

- Podczas spotkania z wiceprezydentem Yiwu rozmawialiśmy wtedy na temat między innymi rozszerzenia ewentualnej współpracy oraz wymiany doświadczeń w takich obszarach jak handel, kultura czy edukacja - wyjaśnia prezydent Paweł Silbert. - Wiceprezydent zaprosił jaworznicką delegację do Chin.

W czerwcu 2011 r. delegacja z Jaworzna udała się do Państwa Środka. Program pobytu w Chinach obejmował wizyty w czterech miastach: Pekinie, Szanghaju, Hangzhou i Yiwu. Punktem kulminacyjnych był udział w Międzynarodowych Targach Produktów Turystycznych, które odbywały się w Yiwu. Z tego właśnie miasta pochodzą przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność w Jaworznie.

Na zaproszenie prezydenta Jaworzna, przedstawiciele Yiwu przyjechali do Polski we wrześniu 2012 r. Efektem wizyty było podpisanie porozumienia pomiędzy szkołami obu miast. Goście z Chin odwiedzili także Szkołę Podstawową nr 7 i Technikum  Energetyczne, gdzie podpisane zostały partnerskie porozumienia inicjujące współpracę. Głównym celem zawartych umów jest wymiana materiałów i doświadczeń edukacyjnych między szkołami z Jaworzna i Yiwu, a także - docelowo - systematyczne wizyty w ramach uczniowskiej wymiany pomiędzy miastami.

W trakcie spotkania chińskiej delegacji z władzami Jaworzna omawiane były także tematy związane ze strukturą jaworznickiego samorządu, współpracą miasta z organizacjami pozarządowymi oraz wsparciem dla uzdolnionej młodzieży, wymieniono także doświadczenia z zakresu ekonomii, biznesu i przedsiębiorczości.

Charakterystyka Yiwu

Miasto Yiwu, położone jest w środkowej części prowincji Zhejiang, od zachodu graniczy z terenami nad rzeką Jangcy, a od wschodu leży największe miasto Chin - Szanghaj, mające bezpośredni dostęp do „Złotego Kanału” Oceanu Spokojnego. Yiwu jest w chwili obecnej największym centrum dystrybucji drobnych towarów na świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych, Bank Światowy oraz inne międzynarodowe organizacje uznały Yiwu za największe centrum tego typu na świecie.

W 2009 roku liczba rezydentów wynosiła 1,6 mln, liczba ludności ze stałym zameldowaniem wynosiła 750 tys. osób.

Yiwu określane jest jako nowoczesny ośrodek biznesu. Miasto rozwija się w kierunku międzynarodowego centrum dystrybucji drobnych towarów, centrum badań i rozwoju, centrum targowego oraz międzynarodowego miasta biznesu.

Oficjalna strona internetowa miasta english.yiwu.gov.cn

ObrazekObrazekObrazekObrazek