Nowe autobusy

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Pod koniec 2010 roku na jaworznickie drogi wyjechało 30 nowoczesnych, niskopodłogowych i przyjaznych środowisku autobusów. Są to pojazdy z najwyższej światowej półki - Many, Scanie i Solbusy.

Nowe autobusy są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyposażone są również w sygnalizację świetlną oraz akustyczną oznajmiającą otwarcie drzwi, naciśnięcie przycisku - przystanek na żądanie, a także informującą, jaki przystanek jest aktualnie obsługiwany.

Zakup autobusów był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Ślaskiego. Projekt PKM Jaworzno, jako jeden z dziewięciu w województwie śląskim, otrzymał dofinansowanie w wysokości 20 mln zł.

Ponadto na niektórych przystankach pojawiły się interaktywne tablice, które pasażerów o rzeczywistym czasie odjazdu autobusów, a także o ewentualnych opóźnieniach. Pasażerowie PKM - dzięki specjalnej bezpłatnej aplikacji - mogą również sprawdzać rozkład jazdy autobusów w telefonie komórkowym. Od kilku lat w Jaworznie funkcjonuje także "elektroniczna portmonetka" - Jaworznicka Karta Miejska, która zastąpiła tradycyjny, papierowy bilet na przejazd autobusami. W 2012 roku część autobusów, które kursują na liniach A, E i J posiada bezpłatny dostęp do internetu. Jaworznicki PKM - jako pierwszy przewoźnik w województwie śląskim, uruchomił również nową usługę - opłatę za przejazd za pomocą biletomatów.