Przemoc domowa

Rodzaj i formy pomocy dla osób doświadczających przemocy w domu

Na czym polega pomoc psychologiczna?

Pomoc psychologiczna obejmuje szeroki zakres działań i reakcji ludzkich, których intencją jest sprawienie by ktoś mógł poczuł się psychicznie silniejszy. Istotą sprawy w pomaganiu osobom doświadczającym przemocy domowej jest przydanie im wewnętrznej konstruktywnej mocy.

Na czym polegają oddziaływania wobec osób doświadczających przemocy podejmowane w kontakcie indywidualnym?

• Pozyskanie przez osobę doświadczającą przemocy wiedzy o sposobach dzięki, którym można zwiększyć skuteczność własnych działań.
  • Wzmacnianie nadziei na skuteczne rozwiązanie problemu.
  • Zmniejszenie poczucia osamotnienia i niezrozumienia przez osoby doświadczające przemocy.
  • Uzyskanie uczucia ulgi w napięciu emocjonalnym (lęku, złości, żalu, poczuciu krzywdy).
  • Dopuszczenie złości i protestu.
  • Zwiększenie świadomości praw osobistych.
  • Pozyskanie sojuszników.
  • Zmiana stwierdzeń "muszę" na "decyduję się".
  • Uzyskanie informacji o innych źródłach i formach pomocy dla osób doznających przemocy.

Gdy osoba doświadcza przemocy ze strony partnera ale nie potrzebuje natychmiastowego schronienia w Mieszkaniach Chronionych prowadzonych przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej, gdy nie jest konieczna natychmiastowa interwencja policji, można w dłuższym czasie i systematycznym kontakcie udzielać wsparcia, tak by osoba stała się silniejsza i skuteczniejsza w ochronie swoich praw.

Co jest celem pomocy psychologicznej?

• Wyodrębnianie, nazywanie i poszerzania obszaru "moje", np.: przeniesienie się na "swoje łóżko", wyodrębnienie swojej części mieszkania.
  • Zabezpieczenie dóbr materialnych. Istotne może być uzyskanie alimentów, rozdzielności majątkowej, pracy. Posiadając pieniądze osoba doświadczająca przemocy może poczuć się osobą samodzielną i niezależną.
  • Budowanie sojuszy. W trudnych sprawach potrzebne jest poszukiwanie i budowanie ważnych relacji - jest to rzecz niezbędna do umocnienia poczucia mocy i sprawczości.
  • Budowanie lub odbudowywanie godności osobistej. Budowanie pozytywnej samooceny sprzyja sprawczości i zdrowemu stosunkowi do siebie, pozwala wyzwolić się z roli ofiary.
  • Emocjonalne oderwanie się od sprawcy przemocy. Niektórym osobom trudno jest zrezygnować z idei "naprawienia stosunków", lub intencji "dania jeszcze jednej szansy" sprawcy przemocy.
  • Budowanie porządku psychologicznego i porządku wartości, polega na tym by odróżnić miłość od litości. Należy też zrewidować przekonanie, czy miłość musi oznaczać cierpienie. Ustalić co oznacza "być dobrą matką".
  • Poznanie lepiej siebie prawdziwej. Wyjście z roli ofiary oznacza wcześniej czy później skontaktowanie się ze swoim gniewem opartym na zdrowym proteście i buncie.

Cele grupy wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy:

• Edukacja, tj. dostarczenie kobietom - ofiarom przemocy informacji na temat podstawowych mechanizmów psychologicznych przemocy w rodzinie.
  • Rozpoznanie mitów i stereotypów dotyczących przemocy domowej.
  • Dostarczenie wiedzy motywującej do podjęcia działań mających na celu rozwiązanie problemu.
  • Rozeznanie osobistych strategii radzenia sobie z przemocą, oraz ich skuteczności.
  • Zmniejszenie subiektywnego poczucia osamotnienia, bezradności, braku wpływu na sytuację.
  • Dzielenie się własnym doświadczeniem uczestniczek grupy w wychodzeniu z sytuacji przemocy.
OIK: Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Jaworzno, ul.Jagiellońska 9