Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Hereford (Wielka Brytania)

Hereford partnerem Jaworzna

Początki współpracy z Hereford zawdzięczamy Polakom, którzy stanowią największą społeczność emigrancką w tym angielskim mieście. Historia Polonii w Hereford sięga czasów II wojny światowej, kiedy nieopodal powstała baza szkoleniowa brytyjskiego lotnictwa (RAF Credenhill). Współcześnie miasto zamieszkuje ponad 3.000 Polaków. Największą rolę w nawiązaniu kontaktów między samorządowcami odegrała pani Anna Skoruś - jaworznianka, która przed wyjazdem do Anglii pracowała w Urzędzie Miejskim.

Pierwsza oficjalna wizyta przedstawicieli samorządu Hereford (m.in. burmistrza Jima Kenyona i radnych Laury Hill i Kath Hey) w Jaworznie miała miejsce w styczniu 2017 roku. W ciągu pięciu dni goście nawiązali bliższe kontakty z jaworznickimi samorządowcami oraz zwiedzili nasze miasto.

Wizyta była na tyle udana i otwierająca perspektywy realnej współpracy partnerskiej, iż już na przełomie kwietnia i maja 2017 roku delegacja jaworznickich samorządowców złożyła rewizytę w Hereford. Nasi przedstawiciele wzięli udział w corocznym festiwalu rzeki Wye, który jest tradycyjnym świętem miasta. Podczas pobytu omówiono przyszłe pola wymiany doświadczeń i płaszczyzny współpracy.
Kolejna wizyta brytyjskiej delegacji w Jaworznie wiązała się z podpisaniem 1 października 2018 roku oficjalnego listu intencyjnego o podjęciu kooperacji między samorządami. Sygnatariuszem listu była nowa burmistrz Hereford Sue Boulter oraz prezydent Paweł Silbert.

Po dwóch miesiącach - 19 grudnia 2018 roku - Rada Miasta Jaworzna podjęła uchwałę, w której radni wyrazili zgodę, by do grona miast partnerskich Jaworzna dołączyło angielskie Hereford.

Do pobrania:

***

Charakterystyka Hereford

Hereford jest 53-tysięcznym miastem leżącym w zachodniej Anglii nad rzeką Wye. Od granicy z Walią dzieli go zaledwie ok. 26 km. W średniowieczu było ono uważane za miasto walijskie, a większość mieszkańców hrabstwa Herefordshire (którego Hereford jest stolicą) posługiwało się językiem walijskim. Starowalijska nazwa Hereford brzmi "Henffordd", co oznacza "starą drogę" i odnosi się najprawdopodobniej do traktu z okresu Starożytnego Rzymu i pobliskiej placówki rzymskich legionów.

Dzieje Hereford jako miasta są tak dawne, że jeszcze w czasach króla Ryszarda I (1189 r.) potwierdzono jego miejski status "od czasów niepamiętnych" ("time immemorial"). We wczesnym średniowieczu nad Hereford górował zamek, który opisywano jako jedną z "najsolidniejszych i najmocniejszych twierdz w Anglii", mogącą rywalizować z zamkiem królewskim w Windsorze. Nie zachował się on niestety do czasów współczesnych. Zachowała się za to katedra biskupstwa z 1079 r. i pierwszy most na rzece Wye. W katedrze odwiedzający znajdą zaś jedną z najstarszych map średniowiecza. Mappa Mundi stworzona została ok. 1300 roku i jest największą zachowaną mapą świata z czasów średniowiecznych.

Współcześnie w Hereford mieści się kwatera główna brytyjskich, elitarnych sił specjalnych SAS (Special Air Service), które zajmują rozbudowane koszary po dawnych budynkach RAF-u.

Gospodarka Hereford opiera się głównie na przemyśle rolniczym i przetwórczym. Jedną z najważniejszych jego gałęzi jest browarnictwo. W Hereford waży się kilka gatunków piwa, ale przede wszystkim cydr, którego miasto jest światowym centrum produkcji. Do największych zakładów należy między innymi browar Bulmers (należący do Heinekena) - czołowy przemysłowy producent cydru w Wielkiej Brytanii. Około 90 proc. jabłek do produkcji cydru pochodzi z sadów w hrabstwie Herefordshire.

Drugą ważną gałęzią gospodarki Hereford jest hodowla bydła. To stąd pochodzi jedna z najpopularniejszych mięsnych ras na świecie, której nazwa pochodzi od nazwy miasta. Rasę Hereford wyselekcjonowano i rozwijano od XVIII w. Do dzisiaj Hereford pozostaje istotnym centrum handlu żywym inwentarzem.

Z ciekawostek można wspomnieć, iż brytyjski kompozytor Sir Edward Elgar swe najsłynniejsze dzieła muzyczne napisał podczas 7-letniego okresu, kiedy zamieszkiwał Hereford. W Hereford urodził się Frank Oz – współtwórca wraz z Jimem Hensonem - "Muppet Show". Oz stworzył między innymi Miss Piggy i Misia Fozzie. Jest on też odpowiedzialny za postać Mistrza Yody z "Gwiezdnych Wojen".

Miastami partnerskimi Hereford jest niemiecki Dillenburg i francuskie Vierzon. Do grona tego dołączyło również Jaworzno.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek