Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Smart City 2017

Obrazek

Jaworzno znalazło się wśród laureatów V edycji prestiżowego Konkursu Smart City. Statuetkę - podczas Wielkiej Gali, 8 marca 2017 r. w Warszawie - odebrał zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek. Wyróżnienie w kategorii Smart City do 100 tys. mieszkańców przyznane zostało za wdrożenie systemu Open Payment System w komunikacji publicznej w naszym mieście. Tylko trzy miasta otrzymały nagrodę: w kategorii do 100 tys. mieszkańców: Jaworzno, od 100 do 500 tys. mieszkańców: Rzeszów i powyżej 500 tys. mieszkańców: Łódź.

O przyznaniu nagrody zdecydowała niezależna Kapituła Konkursowa, składająca się z uznanych autorytetów w branży.

- Nagrodę Smart City przyznajemy za wdrożenie systemu Open Payment System w komunikacji publicznej w Jaworznie, najbardziej zaawansowanego rozwiązania typu "smart payments" dla płatności za usługi miejskiej i pierwszego tego typu systemu w Polsce. System łączy możliwość karty płatniczej i karty miejskiej, co do automatycznego poboru za przejazd - podkreślają organizatorzy Konkursu Smart City.

Konkurs Smart City ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce oraz miast realizujących tę idee. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Pasażerowie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej sp. z o.o. w Jaworznie od 12 stycznia mogą zapłacić za przejazd, używając jedynie zbliżeniowej karty płatniczej. Wszystkie należące do spółki autobusy wyposażone są w nowoczesny, intuicyjny terminal biletowy Open Payment System Jaworzno. Podobny system funkcjonuje obecnie jedynie w kilku europejskich miastach. Open Payment System Jaworzno, stworzony przez Mennicę Polską, umożliwia płatność za przejazd zgodnie ze stawkami wymaganymi przez przewoźnika i honoruje karty płatnicze różnych operatorów, w tym Visa i Master Card. Dotykowe terminale biletowe działają we wszystkich pojazdach. Nowy system dedykowany jest wszystkim pasażerom, zarówno tym dość często (ale nieregularnie) korzystającym z komunikacji i posługującym się na co dzień kartą płatniczą, jak i osobom przyjezdnym. Będą oni mieć teraz łatwiejszy dostęp do biletów. Z systemu korzystać może również młodzież, m.in. poprzez zbliżeniowe karty przedpłacone. OPS Jaworzno stwarza kolejną możliwość płatności za przejazd - obok popularnej Jaworznickiej Karty Miejskiej (bilety okresowe, elektroniczna portmonetka), biletomatów oraz zakupu biletu u kierowcy.

Obsługa urządzenia opiera się na trzech krokach: wybierz - zbliż - jedź. Jak opłacić przejazd? Pasażer na dotykowym terminalu (zamontowanym w przedniej części autobusu, w pobliżu kierowcy) wybiera potrzebny bilet, a następnie opłaca przejazd poprzez zbliżenie karty płatniczej do ekranu. W momencie zbliżenia karty do terminala biletowego OPS zostaje automatycznie pobrana właściwa kwota z konta karty płatniczej. W terminalu biletowym można zakupić jeden dowolny bilet jednorazowy lub czasowy oferowany przez PKM Jaworzno, jak i - w ramach jednej strefy biletowej - kilka biletów. Korzystanie z urządzenia jest proste i intuicyjne. Na terminalu wyświetlają się komunikaty (plansze) kierujące do kolejnych kroków i potwierdzające wybory pasażera, w tym zatwierdzenie opłacenia przejazdu. Również kontrola biletowa jest prosta - pasażer zbliża kartę płatniczą, którą opłacił przejazd (nie wypuszczając jej z ręki), do sprawdzarki kontrolera.

Open Payment System włącza dodatkową funkcjonalność - tj. obsługę kart bankowych - bez eliminowania dotychczas działających nośników. W przyszłości wszystkie działające w PKM Jaworzno rozwiązania zostaną zintegrowane w jednym, spójnym systemie. Tym samym Open Payment System będzie w pełni zintegrowany m.in. z Jaworznicką Kartą Miejską. Pozwoli to na jeszcze efektywniejsze zarządzanie sprzedażą biletów i obniżenie kosztów obsługi systemów płatniczych.  System jest wdrażany na koszt Mennicy w modelu operatorskim w ramach realizowanej umowy i nie wymaga nakładów finansowych ze strony PKM Jaworzno. Wdrożenie Open Payment System nie wpływa także na ceny biletów.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Smart City Forum / Źródło