Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Smart City 2018

Drugi rok z rzędu Jaworzno z tytułem Smart City Fot. A.Tura.

Drugi rok z rzędu Jaworzno z tytułem "Smart City" Fot. A.Tura

Jaworzno drugi rok z rzędu zdobyło nagrodę w prestiżowym Konkursie Smart City. Zwyciężyliśmy ponownie w kategorii miast Smart City do 100 tys. mieszkańców. Jak głosi uzasadnienie, nagrodę otrzymaliśmy za efektywne wykorzystanie dostępnych innowacji i nowoczesnych technologii oraz skuteczne zarządzanie zasobami i strategią rozwoju miasta na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. Tylko trzy miasta otrzymały główną nagrodę: w kategorii do 100 tys. mieszkańców - Jaworzno, od 100 do 500 tys. mieszkańców - Rzeszów i powyżej 500 tys. mieszkańców - Wrocław.

O przyznaniu nagrody zdecydowała niezależna Kapituła Konkursowa, składająca się z uznanych autorytetów w branży. Konkurs Smart City ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce oraz miast realizujących tę idee. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

- Jaworzno staje się liderem innowacji, to u nas na regularnych trasach jeździł pierwszy elektryczny autobus. Nasze doświadczenia pozwoliły go udoskonalić, teraz dysponujemy 24 elektrycznymi autobusami w naszej flocie - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. - Nie poprzestajemy na tym, do 2020 roku zakupimy kolejnych 20 ekologicznych - elektrycznych autobusów. Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, wspólnie z moimi współpracownikami zaproponowałem wprowadzenie rewolucyjnej taryfy biletowej - u nas mieszkaniec będzie mógł podróżować za 180 zł przez cały rok (50 groszy dziennie), na wszystkich liniach PKMu, bez ograniczeń - podkreśla prezydent Silbert.

Jaworzno bierze również udział w przyszłościowym projekcie - wdrożenia do ruchu miejskiego pojazdów autonomicznych. Te prace się materializują, końcem lutego br. fragmenty naszego miasta zostały zeskanowane na potrzeby stworzenia cyfrowej mapy, tak aby pojazdy autonomiczne mogły poruszać się po mieście. Plany Jaworzna i współpracujących z nami partnerów zostały zauważone na arenie krajowej. Celem jaki postawił Prezydent jest wdrożenie w ciągu pięciu lat do normalnego ruchu autobusu autonomicznego.

Obrazek