Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Najlepsza Przestrzeń Publiczna

Nowy budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie został w 2008 roku uznany za najlepszą przestrzenią publiczną w województwie śląskim, w kategorii architektura.  Jury uzasadniło przyznanie nagrody tym, że nowy budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej stał się ważnym punktem integracji kulturalnej mieszkańców, powszechnie przez nich akceptowanym i cieszącym się dużą popularnością.

Nowy budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie został w 2008 roku uznany za najlepszą przestrzenią publiczną w województwie śląskim, w kategorii architektura.

Jury uzasadniło przyznanie nagrody tym, że nowy budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej "stał się ważnym punktem integracji kulturalnej mieszkańców, powszechnie przez nich akceptowanym i cieszącym się dużą popularnością". Jury doceniło bibliotekę także za "wysoki poziom architektoniczny obiektu i jego harmonijne wpisanie się w kompozycję urbanistyczną centrum miasta".

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną organizowany był już po raz dziewiąty.Jego celem jest promocja najlepszych projektów kształtujących przestrzeń publiczną województwa oraz nagrodzenie gmin i projektantów dbających o wysoki poziom architektury i przestrzeni publicznych.

W 2008 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zajęła także pierwsze miejsce w rankingu bibliotek publicznych, prowadzonym przez Bibliotekę Śląską. Tym samym została najlepszą biblioteką samorządową wśród powiatów grodzkich woj. śląskiego pod względem ilości czytelników, zbiorów oraz zakupionych książek.

Biblioteka wygrała także w prestiżowym głosowaniu internautów. Po raz pierwszy w historii konkursu zdarzyło się, by obiekt który zdobył uznanie w głosowaniu internetowym, został również doceniony przez jury konkursu.

Jako obiekt kultury Biblioteka Miejska od pierwszych dni działalności silnie zaistniała na mapie miasta. Oferując najnowocześniejsze techniki dostępu do zbiorów, nowe techniki informatyczne, sale audiowizualne i przestrzenie wystawowe jest w stanie przedstawić ofertę kulturalną praktycznie dla każdego. Od początku swego istnienia biblioteka oferuje również szeroką gamę zajęć: m.in. naukę języków obcych, klub książki i filmowy, zajęcia dla dzieci, a także różnego rodzaju spotkania, wystawy i wernisaże.

Organizatorem konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną był Marszałek Województwa Śląskiego.