Lokalny Program Rewitalizacji miasta Jaworzna
Lokalny Program Rewitalizacji miasta Jaworzna przewiduje podjęcie 33 projektów, z czego 7 to projekty planowane do realizacji przez przedsiębiorców. Prognozowany koszt realizacji przedsięwzięć w ramach programu to ponad 175 mln złotych. W większości są to projekty finansowane ze środków zewnętrznych.
Program został przekazany do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego celem zaopiniowania.
Spacer po OTK
12.01.2016 r.
Podczas zeszłorocznych warsztatów zorganizowanych w ramach tworzenia lokalnego programu rewitalizacji, na których omawiano problemy osiedli wchodzących w obszar rewitalizacji pojawiła się propozycja zaproszenia do Jaworzna przedstawicieli Stowarzyszenia "Fabryka Inicjatyw Lokalnych", które realizowało działania rewitalizacyjne w Nkiszowcu (Katowice). Do spotkania doszło w styczniu, kiedy to odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele katowickiego stowarzyszenia, Dagmara Mliczyńska-Hajda - ekspert współpracujący przy tworzeniu lokalnego programu rewitalizacji Jaworzna oraz pracownicy Wydziału Rozwoju i Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Jaworznie.
Przewodnikami podczas spaceru po jaworznickim Osiedlu Tadeusza Kościuszki byli jego mieszkańcy. Mówili o zaletach i wadach mieszkania w tej części miasta, o poprawieniu estetyki dzielnicy i rozwiązaniach, które mogłyby poprawić życie mieszkańców. Swoim doświadczeniem w realizowaniu projektów rewitalizacyjnych i pracy ze społecznością lokalną, podzielili się z kolei przedstawiciele stowarzyszenia "Fabryka Inicjatyw Lokalnych": Waldemar Jan oraz Anna Solińska. Z wielkim sukcesem udało im się przeprowadzić kompleksowe działania rewitalizacyjne w Nikiszowcu, które teraz są dobrą praktyką dla innych. Jaworzno chce wzorować się na najlepszych, dlatego mamy nadzieję, że nawiązana współpraca przyniesie korzyści dla działań rewitalizacyjnych planowanych w mieście. W kwietniu zaplanowano wizytę w Nikiszowcu, która będzie kolejną, doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i podzielenia się pomysłami.
*****
Rewitalizacja to modne ostatnio określenie, a co konkretnie się za nim kryje?
Innymi słowy jest to ożywienie otaczającej nas rzeczywistości - nie tylko infrastruktury i krajobrazu, ale przede wszystkim ludzi. Dodanie im energii i zaproponowanie pomysłów na ich dalszy rozwój. Proces ten następuje etapami - rewitalizacja jest inspirowana przez samorząd, powinna aktywizować i pobudzać mieszkańców, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, wspólnoty mieszkaniowe do twórczego i kreatywnego zmieniania miasta na lepsze, na bardziej przyjazne.
Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem Lokalnego Programu Rewitalizacji Jaworzna, którego celem jest opracowanie planu działań rewitalizacyjnych - projektów, których realizacja korzystnie wpłynie na sytuację w zdegradowanych obszarach miasta. Będzie to druga edycja programu rewitalizacji, pierwsza była realizowana w latach 2007-2013.
Zapraszamy do włączenia się w proces przygotowania nowego programu rewitalizacji. Pomyśl - zaplanuj - podejmij działanie. Wstępnie, po przeprowadzeniu analizy czynników i zjawisk kryzysowych przyjęliśmy, że działania rewitalizacyjne powinny zostać skoncentrowane w trzech częściach miasta: Szczakowej i Pieczyskach oraz w Śródmieściu (obszar Rynku, Małego Rynku oraz Osiedla Tadeusza Kościuszki). Na kolejnych podstronach przedstawiamy opis potrzeb rewitalizacyjnych tych obszarów. Mamy nadzieję, że wśród nich znajdziecie Państwo zarówno inspirację jak i przyszłe pole do aktywności na rzecz poprawy sytuacji we wskazanych obszarach.
***
Lokalny Program Rewitalizacji miasta Jaworzna
Lokalny Program Rewitalizacji miasta Jaworzna przewiduje podjęcie 31 projektów, z czego 7 to projekty planowane do realizacji przez przedsiębiorców. Prognozowany koszt realizacji przedsięwzięć w ramach programu to ponad 168 mln złotych. W większości są to projekty finansowane ze środków zewnętrznych.
Program został przekazany do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego celem zaopiniowania.
Dokument dostępny w załącznikach.